Havuz

hamam kuralları

hamam kuralları
İçerik
 1. Yanınıza ne almalı?
 2. Ne sıklıkla ziyaret edebilirsiniz?
 3. Nasıl doğru kullanılır?
 4. Prosedür için öneriler

Hamam, dünyaca bilinen hamam türlerinden biridir. Sadece doğu beldesinde değil, Türk hamamında buhar banyosu yapabilirsiniz. Benzer çiftlerin de buluşmaya başladığı Avrupa ve Rusya'da hayranları vardı. Hijyen prosedürlerine ek olarak, Türkiye'de hamam ziyaretine genellikle arkadaş veya akrabalarla yapılan toplantılar eşlik eder. Neredeyse tüm gün, belirli kural ve geleneklere uygun olarak şirkette geçmektedir.

Türk hamamı, çok yüksek nem ve daha düşük sıcaklık göstergelerinde Rus hamamından farklıdır., diğer sauna türlerine kıyasla yumuşak, rahat ve nazik olmasını sağlar. Yerli buhar odasında, kuru hava sıcaklığı Türk olanda 70 veya 80 dereceye ulaşabilir - daha düşük bir büyüklük sırası. Kardiyovasküler hastalıkları olan kişilerin hamama gelmesi yasak değildir, sadece nispeten yüksek sıcaklıklara sahip salonda bulunmaları yarım saat ile sınırlıdır. Bu insan kategorisi bir Rus hamamını ziyaret edemez.

Yanınıza ne almalı?

Hamamı ziyaret etmek için, Rus buhar odasının özellikleri olan özel bir ek eşya (süpürge, şapka gibi) gerekli değildir. Türk hamamının kendisinde ihtiyaç duyulan her şey verilmektedir. Ancak, ziyaret kurallarını inceledikten sonra, hamamda tam çıplaklığın teşvik edilmediğini anlayabilirsiniz, bu nedenle örtbas etmek için bir mayo veya Malaya peştemâli gerekebilir.

Hamamda ziyaretçilere özel tahta terlikler (kek) verilir, ancak standart dışı ölçülere sahip olanlar veya sadece kişisel eşyalarını kullanmayı tercih edenler banyo ayakkabılarını getirebilirler. Aynısı havlular için de geçerlidir: görevli kesinlikle vücut için bir tane, ikincisi (büyük) uzanmanız gereken bankı örtmek için verecektir.... Kişiye özel havlu yaptırmak isteyenler yanlarında götürebilirler. Kişisel bir duş jeline ihtiyacınız varsa, onu evden de almalısınız.

Daha önce de belirtildiği gibi, bir Türk hamamında, genellikle bütün günü arkadaşlarıyla bir şirkette geçirirler. Ziyaretçiler aç kalmamak için yanlarında özel bir odada tüketilebilecek hafif atıştırmalıklar getirirler. Sauna çalışanları ziyaretçilere çay veya başka içecekler sunar.

Ne sıklıkla ziyaret edebilirsiniz?

Türk hamamını ziyaret sıklığı ve orada harcanması gereken süre sağlığa, geleneklere, boş zamana ve kişisel tercihlere bağlı olacaktır. Ortalama rakamı alırsak, haftada bir kez yeterli olacaktır. Müslümanlar, hamamın ruhu ve bedeni temizlediğine inanırlar, bu nedenle koca, karısını haftada bir kez gereksiz şartlar olmadan hamama gitmesine izin verir.

Yeni başlayanlar ve sağlığı kötü olan kişiler Hararete'de kalabilir (banyodaki en sıcak oda) 30 dakikadan bir saate kadar, sonraki ziyaretlerde süre uzayabilir. Diğer odalarda süre sınırlaması yoktur.

Eski Türk geleneklerini takip ederseniz, hamamı erkekler şafaktan öğlene kadar, kadınlar ise öğleden gün batımına kadar ziyaret edebilir. Kadın ve erkeğe farklı mekânların sağlanabildiği günümüzde, bu geleneğe başvurmak gerekli değildir. Türk hamamına ziyaret sıklığı, belirli bir süre sonra yapılması önerilen masaj prosedürlerinden de etkilenir.

Nasıl doğru kullanılır?

Doğu sakinleri için banyo, abdest, vücudun saflığı ve düşüncelerle ilişkilidir. HHamamı ziyaret etme deneyiminin hoş kalması için belirli davranış kurallarının öğrenilmesi gerekir.

 • Acele etmeyin, yaygara yapmayın, rahatlayın, bilge ve ebedi hakkında düşünme fırsatını yakalayın.
 • Tamamen çıplak olmayın, vücudunuzu bir havlu veya sarong ile örtün.
 • Banyoyu ziyaret etmeden bir veya bir buçuk saat önce mide bulantısı yaşamamak için yemek yememelisiniz.
 • Tüm ziyaret boyunca hamama ayık gelmeli ve alkol almamalısınız.
 • Taş bankta oturmadan veya uzanmadan önce bir havlu sermelisiniz. Bu sadece hijyenik nedenlerle değil, aynı zamanda vücudu sıcak bir taşa uzun süre maruz kalmaktan korumak için de yapılır.
 • Masaj işlemleri sırasında ayaklarınızı yüzeyden yukarıda tutmanız önerilir.
 • Masaj bittikten ve tamamen gevşedikten sonra aniden tezgahtan kalkmayın, bu baş dönmesine neden olabilir.

Türk hamamını doğru kullanmak için yapısını, hangi odalardan oluştuğunu da bilmeniz gerekir. Sonra her birinde neler yapılabileceği netleşir. Hamam üç büyük odaya bölünmüştür.

 • Jamekan. Ziyaretçinin girdiği ilk oda. İçinde hizmetlerin ödenmesi için kasalar var. Dış giyiminizi burada bırakabilirsiniz. Türk geleneğine göre bu oda küçük bir çeşme ile dekore edilmiştir.
 • Soğukluk. Bu hazırlık odası çok sıcak değil, insan vücudunun sıcaklığını geçmiyor. Duşlar ve tuvaletler burada bulunur.
 • Hararet. Üçüncü salon doğrudan hamamla bağlantılıdır. Ortam sıcaklığı 50-60 derecedir ve nem %100'de tutulur. Üzerinde oturabileceğiniz veya uzanabileceğiniz, genellikle mermer veya oniks taş banklar içerir. Oda geniş bir alana sahipse, merkeze bir çebek-taş kurulur. Türkler buna "karın taşı" derler, sağlıklı yaşam masaj uygulamaları için taş bir masadır. Ayrıca salonda bir kurna var - sıcak ve soğuk su alan özel bir lavabo. Ziyaretçiler onu bakır kepçelerle alır ve gerektiğinde üzerine döker.

yüzme havuzlu

Hamamda iki tip havuz bulunmaktadır:

 • bazı büyük hararetlerin cihazı sığ ama geniş bir havuz içerir: kimse içinde banyo yapmaz, sadece odadaki nemi korumaya yarar;
 • ikinci havuz ise işlevseldir, buğulanmış gözenekleri kapatmak ve rahatlatıcı işlemlerden sonra canlanmak için masajdan sonra içine daldırılır.

masaj ile

Sadece yıkanmak için hamama gelebilir, Jamekan ve Soğukluk'u ziyaret edebilirsiniz - daha ucuz ve daha hızlı olacaktır. Ancak, uğruna Türk hamamlarına gittikleri uzun bir programa ihtiyacınız varsa, masajlı bir prosedüre güvenmelisiniz.

Prosedür için öneriler

Tam bir oryantal hamamı ziyaret etme ritüelinden geçmeniz gerekiyorsa, tüm eylem ve prosedürlerin yüzyıllar boyunca geliştirildiğini ve sağlık yararları elde etmek için bunları ihlal etmemelisiniz.

Yani, jamekan'da ziyaretçi soyunma odasına kıyafetlerini bırakır, verilen banyo aksesuarlarını yanına alır ve sugukluk'a gider.... Bu odada 30-35 derecelik düşük konforlu bir sıcaklık korunur, burada tam iklimlendirme için en az 20 dakika harcamanız gerekir. Burada ayrıca gözenekleri toz ve kirden arındırmaya yardımcı olan, vücudu daha sonraki işlemlere hazırlamak için bir duş alınır.

Yıkanmak için yeni gelenler için hamam ziyareti bu odada sona erer. Kalmaya ve tam bir sağlık ve temizlik kursu almaya karar verenler, ziyaretçiler için ana salon olan hararet olan bir sonraki salona gitmelidir.

Sıcaklığı 50 derece ve nemi yüksek olan bir odada taş bir bankta oturarak tüm kas sistemini güzelce buharlaştırabilirsiniz. Masaj terapisti-banyo görevlisi ziyaretçiyi izler ve tamamen hazır olduğunda aşağıdaki işlemlere geçer.

 1. Kaba keçi kılı veya hindistancevizi lifinden yapılmış kese eldiveni kullanılarak tüm vücut pul pul dökülür. Gözenekleri serbest bırakırken cildi ölü keratinize partiküllerden tamamen temizler. Aynı prosedür kan dolaşımını iyileştirir.
 2. Temizlenmiş cilt sabunlu yağlarla masaja hazırlanır. Pamuklu bir çantadaki görevli, alışılmadık bir siyah sabunu şeftali, zeytin veya argan ağacı yağlarıyla elleriyle çırpıyor. Bazı saunalarda sabun köpüğü jeneratörü kullanılır, bu da el emeğinin mekanize olmasını sağlar. Oldukça hızlı bir şekilde, ziyaretçi yemyeşil bir sabunlu suyla kaplanır. Masaj yardımı ile keratinize partikül kalıntıları cilt yüzeyinden uzaklaştırılır.
 3. Bir sonraki aşamada, sarma prosedüründen geçilmesi önerilir. Ziyaretçiye şifalı kil, deniz tuzu, zeytinyağı ve bal karışımı sürülür ve havluya sarılır. Yirmi dakika sonra duş alınır.
 4. Masaj ve güzellik bakımlarının ardından lobide dinlenebilirsiniz.
 5. Son aşamada ise aromatik yağlarla yapılan bir masaj daha sunulmaktadır. Bu prosedür cildi sıkılaştırır ve gençleştirir, hücre metabolizmasını iyileştirir.
 6. Dinlendikten sonra ılık bir duş alın veya havuza dalın.
 7. Ziyaretçiler, tüm hijyen ve sağlıklı yaşam prosedürlerinden geçtikten sonra, arkadaşlarınızla sohbet edebileceğiniz, bir şeyler atıştırabileceğiniz, birkaç bardak çay içebileceğiniz dinlenme odasına geçer. Banyodan sonra vücudun su dengesini geri kazanması gerekecektir.

Hamamı ziyaret etmek için Türkiye'ye gitmenize gerek yok. Büyük spor kulüplerinde şark hamamı da arayabilirsiniz. Antrenman ve ağır fiziksel efordan sonra hamamda kalmanın hızla güç kazandığı fark edilmiştir. Sıcak buhar ile birlikte taşınan taş, kas sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.

    Türk hamamı, özel bir oryantal lezzet, kalıcı bir tütsü kokusu ve ziyaret boyunca çınlayan bir müzik türü ile dünyadaki diğer hamamlardan farklıdır. Genellikle banyo görevlileri tuz sisi kullanır. İyileştirici ince dağılmış bir tuzlu su çözeltisi bulutunun havaya yükselmesi sayesinde özel ekipman yardımıyla yaratırlar. Bütün bunlar, hipnotik bir şekilde, oryantal bir banyoya aşık olmanızı sağlar.

    Kısa bir süre sonra vücut onu tekrar ziyaret etme zamanının geldiğini söyler.

    Hamamın ne olduğu için aşağıya bakın.

    yorum yok

    Moda

    güzellik

    ev