Oturma odası tasarımı ve iç

Salon iç tasarımı hakkında her şey

Salon iç tasarımı hakkında her şey
İçerik
 1. Salon hangi oda?
 2. Boyutlar (düzenle)
 3. Formlar
 4. Özellikleri dikkate alıyoruz
 5. Penceresiz bir oda
 6. Stil çözümleri
 7. Renk uyumu
 8. Zemin, duvar ve tavan bitirme
 9. Aydınlatma
 10. Mobilyaların düzenlenmesi
 11. Dekor
 12. Nasıl bölgelenir?
 13. Bir tasarım projesi geliştirirken nelere dikkat edilmelidir?
 14. Fikirler ve İpuçları
 15. İyi tasarım örnekleri

Her insan evinde sadece şık bir tasarım değil, tüm aile üyelerinin ve arkadaşlarının bir araya gelmekten mutlu olacağı gerçekten rahat bir köşe yaratmaya çalışır. Oturma odası bunun için ideal bir yer olabilir.

Böyle bir odanın tüm özelliklerini ve uyumlu tasarımının nüanslarını düşünün.

Salon hangi oda?

Oturma odası, genellikle salon olarak adlandırılan çok işlevsel bir odadır. Bu kavramlar, farklı kökenlere sahip olsalar da, bir apartman dairesindeki odaların tanımlanması söz konusu olduğunda hemen hemen aynı anlama gelir. Oluşumlarına daha yakından bakalım ve salonun bir oturma odası olup olmadığını da açıklığa kavuşturalım.

"Salon" kavramı Fransa'da eski zamanlarda ortaya çıktı ve doğru telaffuz kadınsıydı - "salon". Bu terim, misafir ağırlamaya yönelik, minimum sayıda mobilya özelliğine sahip geniş, ferah odalara atıfta bulunmak için kullanılmıştır. Salonlar çoğu zaman balolara, danslara ve diğer eğlence etkinliklerine ve hatta bazen sosyal toplantılara ev sahipliği yaptı.

Oturma odası, salona kıyasla daha rahat ve hatta kişisel ve biraz samimi.

Mesele şu ki, oturma odası uzun zamandır misafirlerle tanışmak için tasarlandı, ancak özellikle evin sahibine yakın olan dar bir insan çemberiydi. Akşamlar, küçük çapta gizli sohbetler ve aile kutlamalarıyla geçiyordu.

Günümüzde oturma odaları, özellikle çok sayıda misafiri ağırlayabilecek alana sahipse, genellikle salon olarak adlandırılır. Ama şunu belirtmekte fayda var salon hala daha geniş bir kavramdır, çok daha fazlası anlamına gelirörneğin bir spor salonu, bir dans salonu, bir sinema ve "oturma odası" terimi, odanın amacını tam olarak tanımlar ve başka bir anlamı yoktur.

Boyutlar (düzenle)

Misafirleri almak için odanın büyüklüğü tamamen farklı olabilir, hepsi yaşam alanının toplam alanına ve sahiplerinin isteklerine bağlıdır. Tabii ki, geniş ve ferah bir odada bir ziyafet vermek ve arkadaş toplamak çok daha keyifli, ancak küçük, şirin bir köşe dikkatten mahrum kalmayacak.

İç mekan 30 metrekare m, oldukça büyük ve aynı zamanda konforlu mobilya özelliklerini barındırmak için yeterli alan var. Örneğin, geniş yastıklı geniş kanepeler, büyük gardıroplar ve büyük bir sehpa. Ayrıca tüm şirketle veya ailenizle film izlemek için kullanışlı olan bir ev sinema sistemi ve geniş ekran TV de alabilirsiniz.

25 metrekarelik bir alana sahip oturma odası biraz daha az geniştir. Oldukça büyük mobilya ve dekor unsurlarının da seçilebileceği m. Böyle bir oda kare veya dikdörtgen olabilir, bu nedenle bu parametrelere göre mobilya düzenlemeniz gerekir.

Ancak 13-14 metrekare parametreleri olan bir odada. m düzenini daha dikkatli düşünmek ve mobilya eşlik seçiminde biraz daha mütevazı olmak zorunda kalacak.... Hatta bir kanepe, modüler bir TV duvarı ve bazı şeylerle geçinmeniz gerekebilir.

11 - 12 m2 alana sahip bir odada mobilyalar çok daha mütevazı olacaktır. m. Bu durumda, durum doğrudan odanın şekline bağlıdır, çünkü kare bir oturma odası, kompakt mobilya parçalarını ortada yoğunlaştırmanıza izin verir, ancak dikdörtgen, mobilya özelliklerinin yalnızca duvarlar boyunca düzenlenmesine izin verir.

Formlar

Birçok yönden, oturma odasındaki dekor, modern teknolojiler ve düzenler buna tamamen izin verdiğinden, kesinlikle değişebilen odanın şekline bağlıdır.

Daha önce de söylendiği gibi, kare şekli daha çok yönlüdür ve gerekli tüm mobilyaları kompakt ve modern bir şekilde düzenlemenizi sağlar. Ayrıca, merkezi bir avize bile ışığı odanın her köşesine yayabildiğinden, bu form aydınlatma açısından daha rahat ve pratik olarak kabul edilir.

düzenleri de var uzun dar odalarla, tasarımı biraz zor olabilir.

Odanın küçük görünmemesi için, alanı görsel olarak artırmaya yardımcı olacak duvarların özel tasarımına dikkat etmek gerekli olacaktır. Açık renkler ve aynalı yüzeyler bu konuda yardımcı olacaktır.

Tesis bulmak çok daha az yaygındır yuvarlak biçimde, mobilya dolgusu ve tasarımı o kadar kolay olmayacak. Bu gibi durumlarda, uygun bir şekle sahip olacak ve iç mekana uyumlu bir şekilde uyacak özel ısmarlama mobilyaların imalatı sizi şaşırtabilir.

Ayrıca oval şeklinde uzun yuvarlak odalarla da tanışabilirsiniz. Düzenleri ve tasarımları için öneriler, bir daire durumundakiyle aynı olacaktır.

Özellikleri dikkate alıyoruz

Doğrudan böyle bir odanın tasarımına geçmeden önce, hem odanın görünümünü hem de işlevselliğini etkileyebilecek tüm özelliklerini göz önünde bulundurmak gerekir.

Ek olarak, belirli özellikler, belirli bir mobilyayı satın almanın yanı sıra yerleştirilmesi için bir takım önerilere engel olabilir.

Geçişli oturma odası

Genellikle geçişli oturma odaları olarak adlandırılan düzenler vardır. Bu, diğerleri arasında ara olan odaları belirtir. Örneğin, koridor ile mutfak arasında veya yemek alanı ile yatak odaları arasında.Odanın bu düzenine biraz merkezi bile denilebilir, çünkü dairede başka bir noktaya ulaşmak için kesinlikle içinden geçmeniz gerekecek.

Böyle bir odanın özelliği, birkaç kapısı, hatta belki birkaç duvarı vardır, bu da duvarlara mobilya yerleştirmenin biraz zor olabileceği anlamına gelir.

Çoğu zaman, bu tür odalarda kanepeler ve koltuklar odanın ortasında bulunur ve dolaplar ve TV sehpaları, alanın izin verdiği yerlerde duvarların yakınında bulunur.

Kapı aralarına küçük dolaplar yerleştirmeyi de düşünebilirsiniz.

Dışında, bu tür planlarken, iç kapıların tasarımına dikkat etmek ve kapılarla donatılıp donatılmayacağını veya güzel kemerler şeklinde sunulup sunulmayacağını önceden düşünmek gerekir.

Yatak odası ve oturma odası arasındaki geçişler için kapı, bir tür dekor öğesinden çok bir zorunluluktur, ancak oturma odası ve mutfak alanı arasında olmaması oldukça kabul edilebilir.

balkonlu

Balkonlu oturma odaları da bir takım özelliklere sahiptir. Örneğin, aynı zamanda mobilyaların geçişli oda düzeniyle aynı şekilde düzenlenmesine neden olabilecek iki kapı aralığına sahiptirler. bu not alınmalı bu yöntem, bu tür odaların bir zorluğu veya dezavantajı değildir, aksine, yaygın olarak popülerdir.

Ayrıca, sıcak mevsimde balkon, konukların bir fincan çay, bir kadeh şarap ve keyifli bir sohbet için toplanabilecekleri bir tür yaz verandası olabilir. Bunun için sadece güzel yazlık mobilyalar seçmek, böylece uygun bir atmosfer yaratmak gerekiyor.

Bazı durumlarda ise apartman sahipleri tercih ediyor. odayı balkondan ayıran duvardan kurtulun ve güzel panoramik pencerelerle ortak bir alan düzenleyin. Bu gibi durumlarda, balkon alanı her zaman çok daha soğuk olduğu için, çift camlı pencerelerin tamamen değiştirilmesine, ayrıca sermaye yalıtımına ve güçlü ısıtma cihazlarının kurulumuna başvurmanız gerekeceği unutulmamalıdır. odadaki boşluk.

Her iki seçenek de ana alana işlevsel bir ek veya odanın bir parçası olacak ve konukları memnun edecek tamamen ayrı bir alan olabilir.

oturma odası-stüdyo

Oturma odası-stüdyo, çoğu durumda bir mutfak alanıyla birleştirilmiş bir odadır, bu nedenle bir tür yemek odası olarak da konumlandırılabilir. Bu düzenin avantajı, konukları her zaman rahat bir yerde toplayabilir ve yan odadan içecekler ve içecekler için ayrılmayabilirsiniz. Ve eksiklikler arasında, televizyon karşısında dinlenmek isteyenler ile bu sırada yemek pişirmekle meşgul olanlar arasında olası bir çıkar çatışması not edilebilir ve gereksiz gürültü yaratabilir.

Böyle bir odayı daha konforlu hale getirmek için, çalışan mutfak alanı, yemek alanı ve rekreasyon alanının yetkin bir şekilde tanımlanması hakkında düşünmek gerekir.

Ve eğer ikinci ve üçüncü bölgeler uyumlu bir şekilde uyumlu olabilirse, o zaman ilkinin hemen hemen her zaman bölgelemeye ihtiyacı vardır.

Bunun için raflı veya yüksek bar tezgahlı raflar, özel dikey panjur veya dekoratif perdeler, sürgülü kapılı bölmeler veya alçıpan yapılar ve daha birçok seçenek gibi çeşitli mobilya parçaları kullanılabilir.

Dışında, dinlenme alanı ve mutfak alanının birbirinden biraz uzakta olması ve hepsinden önemlisi odanın farklı uçlarında olması önerilir.

Penceresiz bir oda

Çoğu zaman, bir oturma odası düzenlemek için bir oda belirlerken, seçimin penceresiz bir odaya düştüğü durumlar vardır. İlk bakışta, bu önemli bir dezavantaj gibi görünebilir, çünkü gün ışığı güneş ışığı rahatlık atmosferine katkıda bulunur ve her zaman neşelenir, ancak diğer önemli nüansları dikkate alarak pencerelerin olmaması iyi bir etki için kullanılabilir.

Örneğin, ilk adım, özellikle sınırlıysa ve bir girişi varsa, odada yeterince temiz hava olduğundan emin olmaktır.

Penceresiz geçişli odalarda işler çok daha basittir, çünkü bir taslak oluşturarak havalandırılırlar ve zor olmayacaktır.

Dışında, gün ışığı almayan bir odada aydınlatma iyi organize edilmelidir, böylece, gerekirse, odada alacakaranlık veya samimi, iletişime elverişli - tam parlak ışıkla samimi bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Ayrıca, odanın genel iç kısmının, pencerelerin yokluğunda karanlık ve kasvetli görünmemesi için parlak ayrıntılarla mümkün olduğunca hafif yapılması önerilir. Oturma odası, endişe değil, güvenlik ve rahatlama duygusu yaratmalıdır. Ve mobilyalara çok fazla kumaş detayı ve yastık eklerseniz, oda yeni renklerle parlayacak ve daha rahat olacaktır.

Tavan arasında

Tavan arasına genellikle aktif olarak kullanılan çatı katına ait olan bir evin en üst katındaki oda denir. Ayrıca evlerin üst katlarında yer alan ve çatı yüzeyinde pencere bulunan çok katlı daireler çatı katı dairelerine atfedilebilir. Yani, gün ışığı odaya her zaman yukarıdan girer, bu da yadsınamaz bir avantajdır.

Bu pencere düzeni, örneğin dolaplar veya bulaşık kutuları gibi büyük mobilya parçalarını duvarlar boyunca yerleştirmek için çok daha fazla fırsat verir. Ayrıca, genel tasarım konsepti üzerinde olumlu bir etkisi olacak şık bir orijinal resim ile iç mekanı her zaman tamamlayacak bir yer olacaktır.

Kural olarak, bu tür odaların duvarında yalnızca bir kapı olabilir veya oda özel bir evin en üst katında yer alıyorsa, hiç olmayabilir. Bu durumda, çatı katı oturma odasına giriş doğrudan kattadır.

Stil çözümleri

Stil yönergelerinin çeşitliliği, belirli bir odayı herhangi bir zevk tercihine göre tasarlamanıza olanak tanır ve stillerin karıştırılması, gerçekten sıra dışı ve benzersiz bir iç mekan yaratmanıza olanak tanır. Oturma odaları için en popüler stil seçeneklerine daha yakından bakalım.

Popülerliğini asla kaybetmeyen klasikler, sadece bu tarza özgü karakteristik özelliklere sahiptir. Çok sayıda iddialı mobilya elemanı, bol miktarda kristal, gümüş ve yaldızın yanı sıra sütunlu odaların dekorasyonu - tüm bunlar klasik stile daha fazla parlaklık ve lüks verir.

Ayrıca, böyle bir iç mekandaki mobilya özellikleri, zarif çiçek süslemeleri ve ajur oymaları ile dekore edilebilir ve iç mekanın kendisi, hacimli aydınlatma armatürleri, antika şamdanlar ve kalın perdelerle tamamlanır.

Oturma odasındaki Provence stili, rahat ve samimi bir köşe oluşturmak için ihtiyacınız olan şeydir. Çok sayıda doğal element ve doğal malzeme, bir sıcaklık ve huzur atmosferi yaratmaya yardımcı olacak ve yumuşak tonlar odaya sofistike bir görünüm kazandıracak.

Bu tarzda rahatlık atmosferinin yanı sıra tazelik ve romantizm notları da var. Benzer bir etki, pürüzlü yüzeyler, eskitilmiş mobilya kullanımı ve kumaş, örme ve yünlü elemanların varlığı ile elde edilir.

Geniş bir boş alanın varlığı ve minimum mobilya, çatı katı stilinin karakteristik özellikleridir. biraz rahat ve cesur görünüyor, ama aynı zamanda inanılmaz derecede şık ve popüler.

Bu stilistik eğilim, örneğin tuğla veya rastgele uygulanan dokulu sıva gibi kaba tasarım öğeleri ile karakterize edilir. Ayrıca, ilgili dekoratif unsurlar, alışılmadık bir şekle sahip mobilyalar, orijinal resimler ve fotoğraflar, ayrıca çeşitli sokak işaretleri, posterler ve hatta yol işaretleri şeklinde kullanılır.

Sağlam ve sofistike İngiliz tarzı Bir oturma odasını dekore etmek için tamamen uygun olmayabilir, çünkü içindeki tüm mobilya özellikleri ve malzemeleri biraz hantal görünüyor ve alanı görsel olarak ağırlaştırıyor.

Ayrı ayrı, karakteristik özellikleri pratiklik ve rahatlık olan modern tarzı vurgulamaya değer. Mobilyanın tüm özellikleri mümkün olduğunca çok yönlü, kompakt ve işlevsel olmalıdır.Ayrıca modern bir tarza sahip tasarımda, dekor dışında hiçbir amaç olmaksızın kullanışsız aksesuarların kullanımına izin verilmez.

Renk uyumu

Bazen oturma odasının iç tasarımında renk çözümlerine karar vermek oldukça zordur, çünkü sadece hoş tonları seçmek değil, aynı zamanda bunları birbirleriyle doğru bir şekilde birleştirmek de önemlidir. Genellikle renklerle aşırı yüklenmiş veya tersine parlak detayların bulunmadığı iç mekanlar bulabilirsiniz. Bu tür sorunlardan kaçınmak için, Bu konunun tüm yönlerini dikkatlice incelemeniz önerilir.

Örneğin, unutulmamalıdır ki iç kısımdaki zengin ve koyu mavinin bolluğu oldukça nadirdir ve biraz kaba ve tatsız görünüyor. Ama kullanarak dekor olarak mavi detaylar oldukça uygun ve çok şık görünecek.

Bu gölge beyaz, gri, mavi ve diğer soğuk açık renklerle iyi gider.

leylak rengi böyle bir odanın iç kısmında iki versiyonda sunulabilir - doymuş parlak veya soluk ve narin. Ve ilk seçenek esas olarak mobilya sunumunda kullanılıyorsa, ikincisi oda tasarımının ana tonu olabilir. Ayrıca bu renklere ek olarak mor bir ton mükemmeldir.

Oturma odasının iç kısmındaki kahverengi tonlar, koyu tonlar veya daha açık ve daha yumuşak olsun, oldukça yaygındır.... Kural olarak, mobilya özellikleri veya zemin kaplamaları koyu renklerde dekore edilirken, hafif olanlar tavan ve duvar kaplamaları ile küçük kumaş aksesuarları olarak kullanılır.

Çok popüler pastel tonları iç tasarımda, özellikle pudramsı, vanilya, yumuşak uçuk mavi ve açık mentol tonları söz konusu olduğunda. Bu çiçekler en çok duvarları, minderleri veya masadaki güzel masa örtülerini ve peçeteleri süslemek için kullanılır. Bu tür oturma odaları çok nazik ve gerçekten rahat görünüyor.

çok etkileyici görünüyor fıstıklı gölge tüm avantajlarını vurgulayarak, tesislerin tasarımında. Ayrıca bu ton evrenseldir ve hem koyu hem de açık zeminlerle organik olarak birleştirilmiştir. Ancak bir odayı doldururken, parlak agresif renklerde mobilya seçmekten kaçınmalısınız, çünkü bu durumda iç mekan rengarenk ve rahat olmayacak.

Zemin, duvar ve tavan bitirme

Bir odayı dekore ederken son derece dikkatli ve seçici olmanız gerekir. Sadece oturma odasının görünümü doğrudan kullanılan malzemelere değil, aynı zamanda bu odanın hizmet ömrüne ve orijinal görünümün korunmasına da bağlıdır. Ek olarak, alanın işlevselliği de bazı nüanslara bağlı olacaktır.

Örneğin, önemli bir rol oynayan sadece girişin konumu değil, aynı zamanda kapının açılıp kapanacağı yöndür.

Sürgülü mekanizmaya sahip bir kapı kitabı veya başka bir seçenek kullanıyorsanız, hareketinin yönü önemli değildir ve geleneksel bir kapı kanadı takarken, iç alandan tasarruf etmek için dışa açılacak şekilde yapılmalıdır.

Kapının bir kapısı olup olmadığına veya onsuz düzenlenmesine bakılmaksızın, her durumda buna göre dekore edilmelidir. Ve bir tuvalin varlığında, yeterince güzel eğimler olacaksa, kapısız bir açıklık, bir tasarım hayal gücü uçuşuna yer açar. Açıklık sıva ile tamamlanabilir veya duvar kağıdı ile yapıştırılabilir, o zaman göze çarpmaz, ancak daha fazla işlevsellik için oymalı elemanlarla güzel bir kemer veya küçük raflı bir ürünle süslenebilir.

Böyle bir odanın duvarlarını süslemek için kullanamazsınız neme dayanıklı kaplamalar, oturma odası nadiren sıvı girişi sorunuyla karşılaştığından. mükemmel uyacak kaliteli duvar kağıdı, ahşap duvar panelleri veya dekoratif sıva, duvarda dokulu bir doku oluşturabileceğiniz.Ayrıca çok sık kullanılan boyalar ve vernikler ve fotoğraf kolajları.

Zemin kaplaması olarak mükemmel laminat veya parke tahtasıyeterli güce sahip olanlar. Uzun lifler dolanıp yuvarlanabileceğinden, muşamba ve küçük tüylü halı kullanılmasına da izin verilir. Dışlanmaz ve seramik karo, özellikle akşamı gürültülü bir şirkette nargile eşliğinde geçirmek isteyenlerin evinde.

Tavan tasarımına gelince, burada hayal gücünü serbest bırakabilir ve herhangi bir seçeneği düşünebilirsiniz. Olabilir duvar kağıdı, boyanabilir fayanslar, renklendirici maddelerle basit bitirme, asma yapılar veya streç kumaşlarve ayrıca bitiş aynı dekoratif sıva.

Aydınlatma

Salonun alanındaki aydınlatmayı düzenlerken, birkaç nüans dikkate alınmalıdır.

 • Merkezi aydınlatma ana mobilya özellikleri odanın merkezinde bulunuyorsa ve ana eğlence yeri yoğunsa yerinde olacaktır.
 • Odada birkaç sandalye varsa, yanlarına yerleştirilmesi önerilir. ek aydınlatma kaynağı. Örneğin, duvar aplikleri veya zarif zemin lambaları.
 • Bazı durumlarda kullanılır LED renkli şeritler, korniş boyunca tavan boşluğunda veya başka yerlerde bulunur. Renkli aydınlatma, atmosferi aydınlatmaya ve arkadaşlarla gürültülü bir akşam için doğru atmosferi yaratmaya yardımcı olacaktır.
 • Kullanıma izin verildi arkadan aydınlatmalı dolaplar veya raflar, sayesinde romantik bir ortam için samimi bir alacakaranlık atmosferi yaratabilirsiniz.
 • Ayrıca oldukça yaygın spot tavan aydınlatması... Örneğin, belirli mobilya parçalarının veya oturma odası alanlarının üzerinde bulunan, ayrı anahtarları olan ve birbirinden bağımsız çalışabilen küçük dairesel ışıklar.

  Ayrıca, aydınlatmayı düzenlerken, odanın farklı uçlarında bulunan anahtarların sıklıkla kullanıldığını belirtmekte fayda var, böylece istediğiniz zaman aydınlatma armatürlerinin herhangi bir bölümünü açıp kapatabilirsiniz.

  Mobilyaların düzenlenmesi

  Mobilyaların düzenlenmesi, herhangi bir odanın tasarımında çok önemli bir rol oynar, çünkü bu süreçte odanın kusurlarını düzeltebilir, avantajlara dikkat edebilir ve görselini değiştirmek için alanla oynayabilirsiniz. algı.

  Daha önce de belirtildiği gibi, Geniş bir oturma odasına mobilya özelliklerini yerleştirmenin en başarılı yolu, döşemeli mobilya ve dolapların odanın çevresine merkezi olarak yerleştirilmesidir. Böyle bir düzenleme ile, mobilyanın kendisi bu tür ayrıntılar olacağından, herhangi bir ek ayrıntı kullanmadan alanı görsel olarak zonlayabilirsiniz.

  Ayrıca, boş alan varsa, kanepeler ve koltuklar "P" harfi şeklinde düzenlenebilir ve ortasına bir film akşamı için her zaman içecek ve atıştırmalık koyabileceğiniz küçük bir sehpa yerleştirilebilir. .

  Uzaydaki kusurları düzeltmeye ve eşyalar veya bulaşıklar için köşe dolaplarını görsel olarak biraz büyütmeye yardımcı olacaklar. Yan panelleri olmayan modeller özellikle popülerdir, ancak bu tür ürünlerin derinliği aksini gösterse de, genellikle daha az geniş görünürler. Oturma odasının en az iki köşesine yerleştirilen bu tür mobilya özellikleri, ana hatlarını daha yumuşak hale getirmeye yardımcı olacak ve fazla yer kaplamayacaktır.

  Odayı çok miktarda mobilya ile doldurmayı planlamıyorsanız, ancak yine de depolama alanı gerekliyse, duvar dolapları veya rafların yanı sıra duvar boyunca yer alacak alçak ama uzun bir dolap almanız önerilir.

  Dolap üzerine her boyutta bir TV yerleştirilebilir ve dolaplar ve raflar tabak veya dekoratif eşyaların saklanması için uygundur.

  Ayrıca, yumuşak puflar ve küçük fonksiyonel çekmeceli sandıklar, bu tür bir odanın çerçevesine mükemmel uyum sağlayacaktır.

  Dekor

  Kesinlikle herhangi bir odanın iç kısmındaki dekoratif unsurlar sadece bir avantaj olacaktır, makul miktarlarda kullanılırlarsa ve iç mekanın tarzı ve genel fikir dikkate alınarak seçilirlerse.

  Örneğin, bir buket parlak çiçek, parlak detaylara sahip beyaz tonlarda bir iç mekanın vurgusu olacak, ancak pastel ve ten rengi tonlarda bir tasarıma sahip bir odada iddialı ve uygunsuz görünecek. İster kesilmiş canlı bitkiler, ister saksı seçenekleri veya yapay ürünler olsun, çiçeklerin çoğu zaman bir odanın dekoru olduğunu belirtmekte fayda var.

  Küçük vazolar ve daha büyük zemin modelleri, şamdanlar, güzel biblolar ve hatta saatler aksesuar olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Bu öğelerin tümü, genel iç mekanla aynı stile sahip olabilir veya tamamen nötr olabilir, bu da onları herhangi bir oda için çok yönlü hale getirir.

  Oldukça sıradışı bir oturma odası dekoru olabilir akvaryum. Özel bakıma ve belirli gözaltı koşullarına ihtiyacı olmasına rağmen, yine de verdiği paraya ve çabaya değer. Mesele şu ki, akvaryumun ve sakinlerinin bulunduğu oda daha canlı olacak ve balıkları izlemek, işte zor bir günün ardından sakinleşmenize ve rahatlamanıza yardımcı olacak.

  Ayrıca battaniyeler, yatak örtüleri, yumuşak yastıklar ve tekstil dekorasyonu dekoratif unsur olarak çok sık kullanılmaktadır.

  Nasıl bölgelenir?

  Çoğu zaman, odalar bitişikse veya bir odanın birkaç işlevi yerine getirmesi gerekiyorsa, bir alanı imar etmek gerekebilir. En çarpıcı örnekler, oturma odası ile birleştirilen mutfaklar veya misafir ve uyku alanını birleştirmesi gereken küçük odalardır.

  Alçıpan bölmeler veya küçük mobilya rafları, mutfak alanını salon alanından ayırmaya yardımcı olacaktır. Genel alanı olumsuz etkileyeceğinden çok hacimli yapılar inşa etmemelisiniz.

  Aydınlatma ve raflarla da donatılabilen, yüksekliği bir buçuk metreden fazla olmayan yeterli elemanlar olacaktır.

  Perdeler imar için kullanılabilir. Ayrıca, bu amaçlar için hem sıradan çift taraflı kanvaslar hem de boncuklardan oluşan zincirlerdeki ürünler ve ayrıca dikey kaldırma mekanizmalı Roma modelleri uygundur. Ve ilk iki seçenek bir bölgeyi diğerinden tamamen kapatmak için kullanılıyorsa, Roma perdeleri bölme işlevini yerine getirir ve alanı yalnızca kısmen böler.

  Ayrıca alanı bölgelere ayırabilirsiniz. akvaryumlu bir stand kullanarak, dekoratif oymalı bölmelerin yanı sıra saksılar için büyük bir stand. Bu seçeneklerden herhangi biri yalnızca bölgelerin sınırlandırılması değil, aynı zamanda çok etkili bir dekor olacaktır.

  Bir tasarım projesi geliştirirken nelere dikkat edilmelidir?

  Oturma odası iç projesinin daha ayrıntılı bir gelişimine geçmeden önce, birçok önemli nüansı hesaba katmak gerekir. Örneğin, hazır düzenleri kullanma seçeneğini tamamen dışlayan ve belirli bir odaya uygun yeni, benzersiz bir tasarımın yaratılmasını ima eden odaların boyutlarının ve şekillerinin bireysel özellikleri.

  Yeteneklerinize güvenmiyorsanız ve iç mekanı en küçük ayrıntısına kadar düşünebileceğinizden ve planlarınızı hayata geçirebileceğinizden şüphe duyuyorsanız, tasarımcılardan ve binaların yenilenmesiyle uğraşan bir şirketten yardım almanız önerilir. . Tasarım fikirleri bazen oldukça standart dışıdır, bu nedenle onları yalnızca profesyoneller hayata geçirebilir.

  Oturma odanızda gerçekten elit pahalı bir iç mekan görmek istiyorsanız, sadece karakteristik bir görünüme sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda yüksek düzeyde kalite ve dayanıklılığa sahip olan uygun premium malzemeleri kullanmalısınız, bu da çok daha uzun süre dayanacakları anlamına gelir. daha ucuz olanlardan. analoglar.

  Amacınız tasarrufu en üst düzeye çıkarmak ve daha bütçeli bir tasarım seçeneği oluşturmaksa, daha ucuz kaplama malzemeleri ve mobilya özellikleri seçmeniz ve ayrıca bazı numaralara başvurmanız önerilir.

  Örneğin, sizi gereksiz aksesuarları kullanmaktan ve dolayısıyla gereksiz harcamalardan kurtaracak minimalizm tarzında bir oda tasarımı.

  Kır evlerinde oturma odalarının avantajı şudur: inşaat sırasında oda için gerekli şekli ve parametreleri ayarlayabilirsiniz. Panel ve tuğla evlerde, alanı artırmak için duvarları sökmek genellikle yasak olduğundan, apartman dairesinde her şey çok daha karmaşıktır. Tasarım hileleri nedeniyle başka şekillerde hareket etmeli ve salonu daha geniş hale getirmemiz gerekecek.

  Ayrıca seçeneği de düşünebilirsiniz küçük bir podyum inşaatı ile, üzerinde bir rekreasyon alanı veya bir ziyafet için bir alan olacak. Ancak bu durumda podyumun çok fazla yer kaplamadığından ve odanın içinde serbest dolaşımın önünde engel oluşturmadığından emin olmalısınız.

  Fikirler ve İpuçları

  Peki, oturma odanızın içi dikkat çeksin ve arkadaşlarınızı şaşırtsın, profesyonellerden bazı tavsiyelere ve sıra dışı fikirlere kulak vermeniz önerilir.

  • Odanın daha aydınlık ve ferah görünmesi için parlak bir gergi tavan tuvali kullanabilirsiniz. Diğer tonlar için seçenekler bu etkiyi vermeyebileceğinden, onu nötr beyaz renkte tutmak en iyisidir.
  • Odanın alanı izin veriyorsa, odanın ortasına yerleştirilebilecek, dekore edilmiş sırtlı U şeklinde bir kanepe satın almanız önerilir. Bu model, ilave sandalyeli basit bir kanepeden çok daha fazla sayıda insanı barındırabilir.
  • Şık iç mekanlar nadiren tek renkli bir duvar tasarımına sahiptir, çoğu zaman nötr duvar kağıtları ve ilginç süslemeler ve desenlerle tuvallerin bir kombinasyonudur.
  • Odayı daha işlevsel hale getirmek için bir çekyat alabilirsiniz. Bu durumda geç kalan misafirler geceyi geçirip rahat uyuyabilirler.
  • Duvarlardaki boşlukları doldurmanız gerekiyorsa, tüm aile üyelerinizi memnun edecek nötr desenli normal veya modüler tablolar kullanmanız önerilir. Kural olarak, bu tür resimler uyumlu bir şekilde iç mekana sığar ve uzun süre sıkılmaz.
  • Ayrıca tasarımcılar, çok parlak bir baskıya sahip dekor için tekstil seçmenizi önermezler, çünkü yakında değiştirmek isteyeceksiniz. Mükemmel bir seçim, desensiz nötr renklerde ürünler olacaktır.

  İyi tasarım örnekleri

  Yumuşak pastel renklerde oturma odasının sofistike tarzı, nazik ve hassas doğalara hitap edecek. Yumuşak, konforlu bir kanepe, dinlenme alanı ile yemek alanı arasında bir tür sınırlayıcıdır.

  Büyük U şeklindeki kanepe, gri ve kahverenginin yumuşak tonlarında oturma odasının iç kısmına mükemmel uyum sağlar. Kompozisyon, olağandışı ayrıntılarla tamamlanmaktadır - orijinal bir sehpa ve sallanan sandalye.

  Ankastre TV'li alçıpan bölme kullanarak mutfağın ve yaşam alanının imarına çarpıcı bir örnek. İç mekan, nötr açık renklerle dekore edilmiş ve daha da özgünlük kazandıran bazı parlak ayrıntılarla tamamlanmıştır.

  Güzel bir minimalist oturma odası gereksiz ayrıntılara sahip değildir ve minderler ve tablolar şeklindeki parlak detaylar olmasaydı biraz boş görünürdü. İki kanepe arasında yer alan büyük sehpanın şeffaf cam yüzeye sahip olması onu bu ortam için ideal kılıyor.

  Oturma odası tasarımının ana sırları için aşağıya bakın.

  yorum yok

  Moda

  güzellik

  ev