Evcil Hayvanlar

Dairede ne tür bir evcil hayvan beslemek daha iyidir?

Dairede ne tür bir evcil hayvan beslemek daha iyidir?
İçerik
 1. Büyük ve küçük ırkların köpekleri ve kedileri
 2. Küçük sevimli hayvanlar
 3. Amfibiler ve sürüngenler
 4. kuşlar
 5. Haşarat

Bir apartman dairesinde bir hayvan bir zevktir! Komik ve spontanedirler, özellikle çocuklar evde bir evcil hayvanın ortaya çıkmasından memnun kalacaklardır. Çocuk onlarla oynamayı sever, özen ve sorumluluğu öğrenir. Bir apartman dairesinde hangi evcil hayvana sahip olacağınıza karar vermeden önce, tüm artıları ve eksileri tartmanız gerekir. Yaşam koşullarını, boş zamanın mevcudiyetini ve elbette her aile üyesinin zevklerini ve tercihlerini dikkate alın.

Büyük ve küçük ırkların köpekleri ve kedileri

Köpekler zeki hayvanlardır, mükemmel bir şekilde eğitilebilirler ve efendilerine tüm kalpleriyle sadıktırlar. Bu hayvanlar kendilerine çok fazla dikkat gerektirir, onlarla oynadıklarında, konuştuklarında ve yürüdüklerinde bayılırlar. Köpekler boyut olarak oldukça etkileyici olabilir. Büyük hayvanları sevenler için en büyük 10 köpek ırkını sunuyoruz:

 • İrlanda kurt köpeği;
 • doberman;
 • Labrador;
 • Newfoundland;
 • Alman köpeği;
 • komondor;
 • Aziz Bernard;
 • Moskova bekçi köpeği;
 • Kafkas ve Orta Asya Çoban Köpeği;
 • İngilizce, İspanyolca, Pirene ve Tibet Mastiff.

Büyük bir köpek, sahibinin sadık bir koruyucusudur, karanlıkta yürürken onunla korkutucu değildir.

Ancak böyle bir hayvanın içeriğinin kendine has özellikleri vardır. Serbest bırakılması gereken çok fazla enerjileri var. Köpek günde 2 kez yürümeli ve koşması için yeterli zaman verilmelidir. bu not alınmalı kanuna göre, halka açık yerlerde köpek tasmalı ve ağızlığı takılı olmalıdır.

  Kediler ayrıca parametreleriyle şaşırtabilir, örneğin savanın omuzlarındaki yükseklik 1 m'ye ulaşır ve ağırlık 20 kg'dır. Diğer büyük kediler aşağıdaki ırkları içerir:

  • Maine Coon'u;
  • chausie;
  • Norveç ormancılığı;
  • Sibirya.

  Büyük kediler güzeldir! Zarif, heybetli ve gururludurlar.Dairede oynamayı ve koşmayı severler. Savannah gibi bazı ırkların tasmalı yürümeleri önerilir. Kediler köpeklerden daha bağımsız olsalar da sahibine bağlanırlar ve uzun süre ayrıldıklarında sıkılırlar.

  Büyük bir hayvanı bir apartman dairesinde tutmak, geniş bir yaşam alanı gerektirir.

  Onlar için ideal bir yer, bir yazlık veya özel bir ev olacaktır. Köpekler için kuşhaneler ve yalıtımlı kabinler yapılmıştır. Hayvan kendini rahat hisseder ve büyüklüğü ile başkalarını korkutmaz. Daire küçükse, daha "kompakt" köpek ve kedi ırklarını seçmek daha iyidir. Buldoglar, corgis, kanişler, pomeranyalılar hayatınızı daha eğlenceli ve çeşitli hale getirecek ve "peluş" İngiliz veya sıradan evcil kediler evi sıcaklık ve konforla dolduracak.

  Her cinsten kedi ve köpekler, boyutları ne olursa olsun, mobilyaları mahvedebilir veya duvar kağıdını en göze çarpan yerde yırtabilir. Özellikle genç bir hayvan, çünkü koşması, oynaması, dişlerini ve pençelerini keskinleştirmesi gerekiyor. Kedi için özel bir tırmalama direği alıyorlar ama alışması zaman alacak. Dişlerinizi bileyebileceğiniz çeşitli sentetik kemikler ve oyuncaklar köpekler için uygundur. Onları özel mağazalardan satın almanız gerekiyor, oyuncağın köpek için güvenli olduğundan emin olmanın tek yolu bu.

  Küçük sevimli hayvanlar

  Daha az güçlük istiyorsanız - hayvanı kafese alın. Dairede tuvalet eğitimi almasına, yürümesine ve saçını temizlemesine gerek yoktur. Uygun bir ev seçmek, talaş eklemek, hayvanı beslemek ve evini temiz tutmak yeterlidir. Kafeslerde tutulan hayvanları daha detaylı anlatalım.

  • Hamsterlar komik kemirgenlerdir. Bir tekerlekte koşmayı, bir topun içinde kıvrılıp uyumayı ve yemek yemeyi, yanaklarını eğlenceli bir şekilde yiyeceklerle doldurmayı severler. Bu kemirgenlerin renk ve boyut bakımından farklılık gösteren birçok çeşidi vardır. En popülerleri uzun saçlı Ankara ve altın, siyah, gri ve beyaz olabilen Suriye'dir.
  • kobaylar - yoğun gövdeli ve kısa bacaklı hayvanlar. Kaplumbağa kabuğu, beyaz veya kırmızı renkli olabilirler. Gün boyunca sürekli ot, meyve ve sebze gibi bir şeyler çiğnerler. Bazen memnuniyetsizliği veya açlığı gösteren bir gıcırtı yayarlar.
  • Dekoratif sıçanlar - akıllı ve hızlı zekalı kemirgenler. Eğitime uygun ve sahibine bağlı. Kollarında vakit geçirmeyi severler. Temizler, bir köşede kendilerini rahatlatıyorlar. Kafes zamanında temizlenirse dairede koku olmayacaktır.
  • çinçillalar - özel çiftliklerde avlandıkları ve yetiştirildikleri için muhteşem kürklü hayvanlar. Ama bu hayvanlar evde tutuluyor. Minimum boyutu 50 × 70 cm olan geniş bir kafese veya daha iyi bir kuş kafesine ihtiyaçları vardır. Gün boyunca, çinçilla genellikle uyur ve geceleri uyanıktır: yer, dişlerini keskinleştirir, atlar ve sürekli bir şeyle hışırdar. Bu nedenle kafes yatak odasına yerleştirilmemelidir.
  • Dekoratif tavşanlar - sakin ve iddiasız evcil hayvanlar. Hayvan, geniş bir kuş kafesinde veya küçük bir kafeste tutulabilir. İkinci durumda, "kulaklı" olanın bazen atlamak için serbest bırakılması gerekir, dar bir alanda sürekli oturmak tavşanın sağlığı ve ruh hali üzerinde kötü bir etkiye sahiptir.
  • gelincikler - uzun gövdeli ve yumuşak kürklü hayvanlar. Onlara özgürlük verirseniz, her çatlağa girip tüm daireyi kemireceklerdir. Bu nedenle, birçok insan onları geniş kafeslerde tutmayı tercih eder ve günde sadece birkaç kez koşmalarına izin verir. Keskin bir koku alma duyusuna sahip kişiler, hayvanın herkesin sevmediği belirli bir kokusu olduğunu bilmelidir.

  Evcil hayvanın bulunduğu kafes, taslaklardan ve doğrudan güneş ışığından uzağa yerleştirilir.

   İçine bir ev, yemek için bir kap, bir suluk ve bir tepsi koydular. Ayrıca hayvanların kürk mantolarını temizledikleri ince kumlu küçük bir kap da kurulur. Evcil hayvanınızın evine bakmak zor değil: 3-4 günde bir yemek artıklarını atmanız, suyu yenilemeniz ve talaş değiştirmeniz gerekiyor.

   Amfibiler ve sürüngenler

   Alışılmadık egzotik hayvanları sevenler, amfibi ve sürüngenlere dikkat etmelidir.Onlar için doğal koşullara yakın bir ortamın yeniden yaratıldığı bir teraryum veya akvaryum donatmak gerekir. Örneğin, bir çöl, yağmur ormanı veya yarı su ortamı. En iddiasız teraryum sakinlerinin tam bir listesini sunuyoruz.

   • Achatina - Salyangozlar büyüktür, 20-30 cm'ye kadar büyüyebilirler, özel dikkat gerektirmezler, bakımı çok kolaydır. Kapaklı bir kap, altları kalın bir turba substrat tabakası ile kaplanmış, onlar için bir ev olarak seçilir.
   • Yeniler - sevimli amfibiler. Evde, kara alanları olan suyla dolu bir kaba yerleştirilirler - bir akvaryum. Semenderlerin yılda bir kez iki haftalık dinlenme süreleri vardır, kendilerine uygun bir yer seçerler ve herhangi bir aktivite göstermezler.
   • gölet kaydırıcı - mükemmel bir yüzücü! Tam bir yaşam için, ultraviyole lambaların yanı sıra akkor lambaların yerleştirildiği bir akvaryuma da ihtiyaçları olacak. Doğada, bu kaplumbağa türü aktif yüzdükten sonra güneşte güneşlenmeyi sever.
   • Orta Asya kaplumbağası Çok arkadaş canlısı ve barışçıl bir hayvandır. Elini tutması öğretilebilir, daha sonra sahibiyle temasa geçtiğinde kafasını bir kabukta saklamayacaktır. Geniş kuru teraryumlarda bulunur. Bir hayvanı çok küçük bir kaba koyarsanız huzursuz olur ve bir çıkış yolu bulmaya çalışabilir.
   • Geko - çeşitli renklerde küçük kertenkeleler. Yeni başlayanların benekli eublefar olarak da adlandırılan bir leopar geckoya sahip olmaları tavsiye edilir. Geckos kuyruğunu dökebilir, ancak onları buna kışkırtmamalısınız, çünkü yenisi o kadar pürüzsüz ve güzel olmayacak.
   • kurbağalar - ilginç davranışları olan amfibiler. En popüler ve bakımı kolay kırmızı gözlü ağaç kurbağasıdır. Bu kurbağaların güzel bir rengi var: yeşil bir gövdenin yanlarında renkli çizgiler ve parlak kırmızı gözler. Dış koşullara bağlı olarak renk değiştirebilirler.
   • Yılanlar - sakin bir eğilime sahip sürüngenler. Boyut, renk, davranış ve bakım koşulları bakımından farklılık gösteren birçok tür vardır. 12 cm'yi geçmeyen küçük yılanlar var, ancak sadece 10 m'ye kadar büyüyen devler var Minyatür türlerden yeni başlayanlar için mısır yılanını ve daha büyük bir hayvan isteyenler için California kral yılanını öneriyoruz. , 1,5–2 m'ye ulaşır.

    Listelenen sürüngenlerin ve amfibilerin çoğu yırtıcıdır. Bu nedenle, diyetlerinde her türlü böcek veya küçük hayvan bulunmalıdır.

    Örneğin, bir geko örümcekler, hamamböcekleri, sinekler ile beslenir ve bir yılan fareler ve kurbağalar ile beslenir. Yılanları beslemek, kalpsizler için bir işlem değildir, bu nedenle tüm canlılara karşı çok hassas olanlar için bu sürüngenin bakımını bırakmak daha iyidir.

    kuşlar

    Evinizin çınlayan cıvıltılarla dolmasını istiyorsanız - bir kuş alın. Bakımları kolaydır, uzun süre yalnız bırakabilirsiniz ve kokmazlar. Dezavantajları arasında yalnızca kafesten dökülen çöp ve bazı türlerin ürettiği gürültü sayılabilir. İzin gününüzde uyumak istiyorsanız, kafesi kalın bir bezle örtmek daha iyidir: kuşlar karanlıkta sessizce davranır. Evde tutulan en popüler kuşları düşünün.

    • papağanlar En parlak ve en güzel kuşlardan bazılarıdır. Çoğu zaman, daireler yeşil veya mavi muhabbet kuşları içerir. Ama daha birçok ilginç tür var. Örneğin, gri, kakadu, papağan, muhabbet kuşları. Bir papağana konuşma öğretilebilir; birçoğu onları bu amaç için satın alır. Ancak evcil hayvanın konuşabilmesi için günlük eğitim gereklidir.
    • kanaryalar - çevik ve çevik kuşlar. El ele öğretilebilirler. Kuş cıvıltısını dinlemek istiyorsanız, erkek kanaryalar satın almak daha iyidir, dişi kanaryalar şarkı söylemez.
    • Amadinler - parlak ve neşeli kuşlar. Bazı türlerin çok güzel tüyleri vardır. Çoğu zaman zebra ispinozları vardır - etkileyici kırmızı yanaklara sahip kül rengi kuşlar.

     Evcilleştirilmiş kuşlar, suluk, yemlik ve tüneklerle donatılmış bir kafeste tutulur.Evcil hayvanın sıkılmaması için bir ayna yerleştirin ve bir zil asın.

      Kafes pencere kenarına yerleştirilmemelidir, tüylü evcil hayvanınız bir taslaktan üşütebilir. Kuşlar oldukça kırılgan yaratıklardır ve kolayca yaralanırlar - onları aldığınızda bu hatırlanmalıdır.

      Yabani kuş türleri de evde tutulabilir. Sığırcık, şakrak kuşu, siskin ve bülbül esaret altında iyi yaşayabilir. Sahibine alışırlar ve onunla zevkle iletişim kurarlar. Bazıları ördek doğurur, bu kuş kafeste oturmaz, apartman boyunca serbestçe hareket eder. Evcilleştirilebilir, eğitime çok uygundur. Ve kuşun evin etrafında bozulmaması için bir bebek bezi giyerler.

      Haşarat

      Misafirlerinizi şaşırtmak istiyorsanız egzotik bir böcek alın: Madagaskar hamam böceği veya kırmızı kanatlı çubuk böceği. Toprak ve canlı bitkilerle birlikte böceklerde tutulurlar. Böcekler minimum dikkat gerektirir, gürültü veya koku yapmazlar. Böyle bir evcil hayvana sahip bir kap fazla yer kaplamaz, masaya güvenle yerleştirilebilir.

      Son zamanlarda, bir karınca çiftliği veya formicaria popülerlik kazanıyor - bu, bir karınca kolonisinin yerleştirildiği birkaç odadan oluşan şeffaf bir kaptır.

      Hayatlarını izleyebilirsiniz, çok heyecan verici. Bu böceklerin kolonisinde, her biri kendi mesleği ve statüsü olan katı bir hiyerarşi oluşur. Yapay bir karınca yuvası bakımı zor değildir, ancak düzenli olarak yapılmalıdır. Yeni başlayanlara mirmisin ailesinden karıncaları seçmeleri tavsiye edilir.

      Evde hangi evcil hayvana sahip olursanız olun, onun sorumluluğunu almalısınız. Bu yaşayan bir yaratıktır ve en azı bile bakım gerektirir. Güçlü yönlerinizi ve yeteneklerinizi doğru bir şekilde hesaplamanız gerekir: hayvanı ihtiyaçlarına göre besleyebilir, onunla birlikte yürüyebilir veya kafesini zamanında temizleyebilir misiniz? Hayatı artık sizin ellerinizde.

      Küçük bir odada bile gereksiz uğraşmadan bakılabilen evcil hayvanlar hakkında aşağıdaki videoda anlatılmaktadır.

      yorum yok

      Moda

      güzellik

      ev