Karı koca arasındaki aile ilişkisi

Karı koca arasındaki aile ilişkilerinin psikolojisi

Karı koca arasındaki aile ilişkilerinin psikolojisi
İçerik
 1. Aile ilişkileri ne üzerine kuruludur?
 2. Türler ve özellikleri
 3. krizlerin nedenleri
 4. Nasıl düzeltilir?
 5. Hatalar
 6. Psikolog tavsiyesi

Aile ilişkileri, genellikle her psikoloğun anlayamayacağı kadar kolay bir mesele değildir. Burada sadece karı koca arasında ortaya çıkan sorunların bir noktasında ortaya çıkan koşulları değil, aynı zamanda ilişkilerinin tüm tarihini de analiz etmeniz gerekiyor. Ve büyük olasılıkla karşılıklı aşk zamanından başlamanız gerekir. Kökler çoğunlukla oradan büyür. Aile oluşumunun erken bir aşamasında ilişkilerimizi yanlış yaratmaya başladık - ve şimdi faydalarını görüyorlar.

Aile ilişkileri ne üzerine kuruludur?

Herhangi bir sağlıklı insan ilişkisinin temeli güven, dürüstlük ve karşılıklı saygıdır. Bu nitelikler veya onların yokluğu, özellikle ailede canlı bir şekilde kendini gösterir - onlarsız uzun sürmez. Elbette gençler sevgiyle birleşir. Sevgileri ilgisiz ve koşulsuz ise, aileyi bir arada tutan ve her türlü sınavdan geçmesine yardımcı olan ana faktör olacaktır.

Türler ve özellikleri

Aile ilişkileri psikolojisi, aşağıdaki ana aile ilişkileri türlerini tanımlar:

 • bağlı kuruluş - ilişkiler eşit şartlarda kurulduğunda, işbirliği olarak da adlandırılabilirler. En güzel ve en istikrarlı ilişki türü.
 • Yarışma - Aralarında iyi niyet kalması şartıyla, eşler ortak hedeflere ulaşmak için yarıştıklarında tamamen sağlıklı bir ilişki biçimi. Aksi takdirde rekabete dönüşebilirler.
 • Yarışma - eşlerin birbirlerine hakim olma arzusunda kendini gösterir.Bu tür bir ilişkide, ortakların ortak çıkarlar konusunda fikir birliğine varması zordur, aksine herkes kendi çıkarını düşünür. Bu, aile uyumunu büyük ölçüde zedeler.
 • Zıtlık - Rekabetçi ilişkilerden büyüyen ortaklar arasında keskin bir çatışma. Böyle bir aile, yalnızca zorlayıcı dış nedenlerle varlığını sürdürür, içsel olarak hiçbir şey onu birleştirmez, ilişkiler bir kopuşa doğru ilerler.

Kişilerarası ilişkilerin klasik türlerine ek olarak, ailede kıskançlık, sessizlik, uyum oyununa dayalı ilişkiler de vardır. Sessizlik, tüm hoşnutsuzlukların yalnızca bir ilişkiyi sürdürmek adına özenle sessiz kalmasıdır. Ailelerin bir sözleşme temelinde var olduğu durumlar vardır.

Konaklama ilişkileri farklı olabilir. Eşlerden biri koruma talep edebilir veya kurtarıcı, mağdur veya cellat rolünü oynayabilir. Ve ayrıca bu tür ilişkilerde oldukça sık olarak, koca karısına bir hizmetçi ya da hizmetçi gibi davranır.

Sözleşme ilişkilerinde her şeyden önce maddi veya manevi hesap hakimdir. Bu tür evlilikler sözlü veya yazılı bir anlaşmaya dayanır.

krizlerin nedenleri

Aile krizleri genellikle aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkar.

 • Bir veya iki tarafta makul olmayan beklentiler (çoğu zaman maddi bir düzlem, bazen manevi bir düzlem). Böyle bir ailede eşlerden biri ailenin geçimini sağlama sorumluluğu konusunda tek taraflı bir görüşe sahiptir. Yarılarının onları finansal olarak daha zengin yapacağını hayal etti: bir şeyler sağlamak, barınmak, seyahat etmek vb.
 • Ekonominin yönetimine ilişkin çelişkili görüşler. Örneğin, bir erkek, ebeveyn ailesinde olduğu gibi, karısının kendisine mutfakta hizmet etmesini bekler ve onu bağımsız olarak kabul ederek, kendi kendine bakmayı bırakır.
 • Ebeveynlik konusunda karşıt görüşler. Örneğin, bir kızın ailesinde, ebeveynlerin çocukla birlikte yürümesi adettir ve koca, bunun annenin endişesi olduğuna inanır. Bu evli bir çiftte kafa karışıklığına neden olabilir.
 • Rutin, aile geleneklerinin eksikliği. Öyle olur ki, eşlerden birinin ailesinde belirli tatilleri kutlamak, onları özel bir şekilde geçirmek gelenekseldir ve ikinci yarı için bu gelenekler kabul edilemez olabilir. Örneğin: bir eş, gürültülü bir şirkette arkadaşlarıyla bir restoranda tatilleri kutlamaya alışkındır ve karısı sessiz bir aile ortamında kutlamayı sever. Sonuç olarak ilişkilerin bozulmasına neden olan şüphesiz faktörler, monotonluk ve günlük problemlerdir.
 • Krizin nedeni eşlerin duygularının soğumasıyla da açıklanabilir. Bu, ilişkiler dış faktörler temelinde kurulduğunda olabilir: iyi görünüm, maddi güvenlik. Bir ilişkide manevi destek başlangıçta zayıfsa (ortak çıkarlar, hobiler, dünya görüşleri yoktur), o zaman ilk parlak duygular soğuduğunda, ilişkide bir boşluk ortaya çıkar.
 • Ailedeki psikolojik iklim ayrıca eşlerin duygusal özelliklerine, mizaç farklılıklarına da bağlıdır. Eşlerden biri ölçülü ve dengeliyse ve diğeri herhangi bir küçük şeye şiddetle tepki verirse, ilki ikincisinin duygusal değişikliklerinden çabucak yorulabilir.
 • Bazen ailede bir çocuğun doğumundan sonra ilişki bozulması meydana gelir. Eşler arasındaki soğuk ilişkiler, genç bir annenin kendini tamamen bebeğe bakmaya adaması ve kocasına daha az ilgi göstermesi nedeniyle ortaya çıkar. Ya da koca, çocuğun sorumluluğunu tamamen karısına devreder, bu yüzden ne kendisi için ne de kocası için zamanı yoktur.

Aile ilişkilerindeki krizlerin teşhisi, belirli bir ailede iletişim biçimi ve birbirlerinin duygularını önemseme, temizlik ve çocuk yetiştirme yöntemleri, aile boş zaman imajı ve sorumluluk ile ilişkili yıkıcı tutumları tanımlamayı amaçlamaktadır. ailenin maddi desteği için. Aile teşhisinde bir diğer önemli nokta da eşlerin birbirini kabul etme yeteneğidir.

Nasıl düzeltilir?

Aşağıdaki eylemler, aile üyeleri arasındaki rahatsız edici ortamın yeniden sağlanmasına yardımcı olabilir.

 • Öncelikle evliliğe karşı tutumunuzu yeniden gözden geçirmelisiniz: eğer maddiyatçıysa veya evliliğiniz bir sözleşme kapsamındaysa, o zaman partnerinizden derin duygular ve özveri beklememelisiniz. Genel yarar için anlaşmanızı değiştirmek için onunla birlikte deneyin.
 • Açıklığa kavuşturun: ev işlerinin ana bölümünden kim sorumlu, maddi güvenlikten kim sorumlu. Eşlerin birbirlerini daha iyi anlamaları için roller atamalı, hanenin hangi alanından kimin sorumlu olduğuna, sosyal ve finansal sorumluluklara karar vermelidir.
 • Ruh eşinizin sevdiğiniz şeyi yapmasına izin verin, hobi. Onu bazen yalnız kalma fırsatından mahrum etmeyin - bu normal bir arzudur. Ve ayrıca zaman zaman yalnız kalmanıza izin verin.
 • Partnerinizi nasıl dinleyeceğinizi bilin, önemli bir şey hakkında konuşmasına veya bir çıban ifade etmesine izin verin. Samimi iletişim, aranızdaki yanlış anlama buzunu eritmeye yardımcı olacaktır.
 • Bazen kendinizi kocanızın veya karınızın yerine koymak, onu daha iyi anlamanıza ve duygularını kabul etmenize yardımcı olacaktır.
 • İhtiyaçlarınıza dikkat edin. Eşinizi memnun etmek için sağlıklı çıkarlarınızı bastırmayın. Memnuniyetsizlik, depresyona veya tahrişe neden olabilir.
 • Ortak bir tatil planlayın, aile geleneklerini başlatın. Bu, yalnızca karı koca arasında değil, aynı zamanda ebeveynler ve çocuklar arasında da uyumlu bir ilişkinin korunmasına yardımcı olacaktır.

Bir koca karısına nasıl davranmalı?

Koca her zaman bir kadınla karşı karşıya olduğunu hatırlamalıdır. Ve onunla eşit düzeyde çalışmasına ve hatta bazı erkek görevlerini yerine getirmesine rağmen, ruhunda kırılgan ve savunmasız kalır ve erkeğin görevi kırılganlığını korumaktır. "Çok derin" olabilir ve kadınlığını hissetmeyi bırakabilir, ancak aile mutluluğu uğruna çaba sarf etmeye değer.

 • Ona daha sık sevgi dolu sözler söyleyin, samimi ve gerçek olmalarına izin verin. Sadece hassas duygularınızı onlar varken geri tutmayın. Kendinizi boşa harcamaktan korkmayın. Aşkın neşe özelliği vardır - bir sıcaklık kıvılcımı ve karşılığında aşk alevi verdi. Yani, kadınlar gerçek duyguların tezahürüne karşı çok hassastır ve onlara her zaman canlı bir şekilde yanıt verir.
 • Eşinizin öncelikle bir kadın olmasıyla aynı nedenle, onun bazı sorumluluklarını üstlenmeyi teklif edin. Çocuğunuz ev işlerini yaparken onunla birlikte yürüyebilir, işten eve giderken yiyecek satın alabilir, kahvaltı yapabilir, masayı toplayabilir veya aile yaşam tarzınıza bağlı olarak her neyse.
 • Ruh eşinizin ruh halini dinleyin: belki yalnız kalmak istiyor ya da tam tersine, pek birlikte değilsiniz.
 • Kendinizi daha sık bir eşin yerine koyun. Duruma dışarıdan baktığınızda durumu iyi görebilir ve pozisyonunuzdan göremediğinizi görebilirsiniz.

Bir kadın nasıl değiştirilir?

Modern dünyada, bir kadının erkek rollerini üstlenmesi alışılmadık bir durum değildir: bir organizasyonu yönetir, bir haneyi yönetir, kocasını yönetir. Birçok erkek, görevlerini sürdürmeye veya geri almaya çalışır ve çatışmalar genellikle bu temelde ortaya çıkar.

Bu nedenle, aile ilişkilerinde uyumu korumak için bir kadının ihtiyaç duyduğu ilk şey, rollerini erkekten kadına değiştirmektir.

 • Kocanızın size bakmasına izin verin, tersi değil.
 • Evdeki tutumunuzu yeniden gözden geçirin - evdeki temizlik ve rahatlık bir kadının ayrıcalığıdır ve onarımlar ve yeniden düzenlemeler erkeksi güç gerektirir.
 • Doğum iznindeyken bile kendinize iyi bakın. Erkekler güzellikten ilham alır.

Genel olarak, kadınlar kocalarına daha fazla güvenmeyi öğrenmelidir. Çocuk yetiştirmede yer almasına izin verin. Aklı başında biriyse ondan şüphe etmeyin - başa çıkacaktır, çünkü kendinizi ona emanet ettiniz.

Aile hayatı ve boş zaman sorunlarını çözmesine izin verin. Size her şeyi yanlış yapacakmış gibi görünse bile. Sonuçta, bir erkek için olduğu kadar sizin için de bir aile, kendinizi tezahür ettirmek, yeni bir şey yaratmak, kendinizden faydalı bir şey getirmek istediğiniz bir yerdir.

Arkadaşınızın ruh halini anlamayı öğrenin ve bazen geçiş yapma ve balığa çıkma arzusuna müdahale etmeyin.Kendinizi sağlıklı ilgi alanlarınızı ve hobilerinizi inkar etmeyin.

Aile iki yarıdan oluşur, böylece her bir ortak tam değerini ve doyumunu onda hisseder.

Hatalar

Yaygın bir aile hatası, sorumluluğu bir eşe veya koşullara kaydırmaktır. Partner, hatalarını kabul etmek istemez, ancak manipüle ederek arkadaşının hatalarını vurgular.

Diğer hataları da ele alalım.

 • Eşler arasında uyum eksikliği. Yalnızca kendi başınıza ısrar ederseniz - bu, sorunu çözmenize yardımcı olmaz, ancak yalnızca aranızdaki mesafeyi artırır.
 • Eşinize, işinize, çocuklarınıza fedakarlık yapın. Biri kendini feda ettiğinde, bu ona tanınma ihtiyacının geçici tatminini verir. Ve tanıma geçtiğinde, memnuniyetsizlik gelir.
 • Yalnızca maddi kriterlere göre rehberlik. Bu hata, hem sürekli daha fazla para kazanma arzusunda hem de iş hakkında sürekli düşüncelerde kendini gösterebilir, bu da duyguların körelmesine ve aile üyelerine karşı "mekanik" bir tutuma yol açar.
 • Partnerinize iradenizi dayatmak. Böyle bir hata, sadece ailede değil, modern ilişkilerin bir belasıdır. Bu tutum, partnerinizin benzersizliğini silme, onu standartlarınızla eşitleme girişimidir.
 • Hatalı Rol Değiştirme: erkekler edilgen davranır, aile yaşamının maddi ve manevi unsurlarının sorumluluğunu üstlenirken, kadınlar ise tam tersine bu sorumluluğu üstlenirler.

Önemli kararların tek taraflı olarak alınması, kendi görüşlerinin tek doğru karar olduğunu düşünen ve ortaklarının görüşlerini dikkate almayanların hatalı konumudur. Böyle bir kişinin diyalogdaki konumunun ilk sırada olması muhtemeldir (herkesten daha akıllıdır).

Psikolog tavsiyesi

Yukarıda, aile ilişkilerinin nasıl iyileştirileceği ve bunun için bir erkek ve bir kadının ne yapması gerektiğine dair ipuçları vardı. Ancak aileyi güçlendirme işi burada bitmez Sağlıklı ilişkiler, aile bireylerinin her birinin günlük çalışmalarının sonucudur. Aile mutluluğunu korumak için çaba sarf etmeye hazır olanlar için evde iyi, destekleyici bir ortamın tanımı ve bunu sürdürmenin ipuçları var.

 • Olmasına izin vermek. Bu küresel özellik, eşler arasındaki ilişkinin çok çeşitli yönleriyle ilgilidir. Sevdiğiniz kişinin istediği gibi hissetmesine ve düşünmesine izin verin, bildiğini yapmasına izin verin, bildiğini yapmasına izin verin. Ve karşılığında, siz de olmak için izin alacaksınız - bu, ailenizde uyum yaratacaktır.
 • Karşılıklı saygı. Bu nokta bir öncekinin devamı niteliğindedir. Eşin düşüncelerine, duygularına, eylemlerine saygı gösterin - ailedeki ilişkinin temeli budur ve istikrarının koşullarından biri budur.
 • Birbirinizi destekleyin. Biraz fizik: ayağı kırılmış bir masa kararsız hale gelir ve bir tarafa düşer. Bu aynı zamanda ilişkilerin doğasıdır: herhangi bir destekleyici parçanın - karı veya koca - desteğinin yokluğunda, yapı (aile) kararsız hale gelir. Eşinize destek olarak, birlikteliğinizin güvenliğine katkıda bulunursunuz.
 • Samimiyet ve açıklık. "Evim benim kalemdir". Bu sözün anlamı sadece birbirinizin aile üyelerini korumak ve desteklemek değil, aynı zamanda açık, doğru, olduğunuz gibi olma fırsatıdır. Elbette bu tek taraflı bir kabullenme ihtiyacı değil, aynı zamanda partnerinizin samimiyetini de kabul etme yeteneğidir.
 • İlişkileri geliştirmek için karşılıklı bir arzu. İlişki gelişimi kendini geliştirme ile başlar. Bu nedenle aile içinde uyum için çabalayan eşler, eşlerinin değişmesini beklemez, kendilerinden başlarlar. Daha sonra, diğer yarısı kendi içinde en iyi nitelikleri oluşturma yolunda ona ayak uydurmaya çalışacaktır.

Karı koca arasındaki doğru ilişki için bir sonraki videoya bakın.

yorum yok

Moda

güzellik

ev