Elbise stilleri ve modelleri

Sari - Hindu tanrıçalarının ve sıradan Hintli kadınların elbisesi

Sari - Hindu tanrıçalarının ve sıradan Hintli kadınların elbisesi
İçerik
 1. biraz tarih
 2. Hint kıyafetlerinin özellikleri
 3. Aishwarya Rai Stili
 4. düğün sari
 5. Dünyanın en pahalı sarisi
 6. Nasıl giyilir?
 7. Ne ile giyilir?

Dergilerin ve sitelerin sayfalarında, değerli taşlarla ve işlemeli desenlerle süslenmiş parlak kıyafetler içinde muhtemelen birden fazla kez Hintli güzellikler görmüşsünüzdür. Giydikleri kumaşa sari denir.

Hint sarisi

Sari, Hindistan'da yaşayan kadınların geleneksel kıyafetidir. Yüzyıllar önce ortaya çıkan böyle bir kıyafet, dikdörtgen şeklinde uzun bir tuval parçasından yapılmıştır. Kadınlar kendilerini böyle bir tuvale sardılar, figürün kıvrımlarını vurgulamak ve olası kusurları gizlemek için onu örttüler.

Yüzyıllar sonra, sare'ler hala popüler. Bu, Hintli kadınların gündelik ve şık elbisesinin yanı sıra diğer ülkelerdeki kadınların orijinal kıyafetleridir. Bir sari yardımıyla güzellikler kadınlıklarını, zarafetlerini ve zarafetlerini gösterebilirler.

Avrupa sari yeşil-bej

Ürün 5-9 metre uzunluğunda ve yaklaşık 1 metre genişliğinde dikişsiz bir kanvastır. Altına bir kadın sariden biraz daha kısa bir etek ve choli denilen bir bluz giyer. Bluz genellikle eteğin ve sarinin rengiyle eşleşir, ancak sari düz renkse bluzun bitişi farklı olabilir.

biraz tarih

Birçok efsane, Hintli kadınların gardırobunda sari görünümü ile ilişkilidir. Bunlardan birine göre, böyle bir elbise, ideal bir kadın hayal eden bir dokumacı tarafından sihirli bir dokuma tezgahında yaratıldı. İnanılmaz derecede güzel ve uzun giysiler almış, böyle bir güzellikte olması gereken tüm nitelikleri tuvalde birleştirdi.

sari kadın

Başka bir efsane, sarinin kökenini kumarda servetini ve kendi ailesini kaybeden Pandava kralıyla ilişkilendirir. Kralın son kaybı karısıydı. Düşmanlar, kadını rezil etmek için onu soyunmak istediler, ama elbiselerini çözemediler.Pandava eşi, Krishna tarafından bir sari giydirilerek korunuyordu.

Hint kıyafetlerinin özellikleri

Bir sarinin kumaşını, renklerini, perdelerini ve süslemelerini dikkatlice inceleyerek, böyle bir elbise gördüğünüz kız hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Sarees çoğunlukla ipek, şifon veya pamuktan yapılır. Malzemenin kalitesi, sari kullanıcısının zenginliğini gösterir.

Kıyafetin rengi çok şey söyleyebilir. Dullar desensiz beyaz sariler giyerler, genç anneler doğumdan hemen sonra sarı sariler giyerler, gelinler altın işlemeli yeşil veya kırmızı sariler giyerler. Siyah cübbe, şanssız olduğu düşünüldüğünde çok nadiren giyilir.

Hint sarilerinin üretiminde sadece erkekler yer alır. Bir kıyafet uzun bir süre boyunca (yaklaşık 6 ay) üretilir. Bir sari ucuz bir kıyafet olarak adlandırılamaz, ancak böyle bir şey çok uzun bir süre hizmet eder ve genellikle torunlara geçer.

güzel sari

İlk bakışta, çoğu sare birbirine benzer, ancak durum hiç de öyle değil. Her kıyafet benzersizdir ve onları örtmenin bir düzineden fazla yolu vardır.

Aishwarya Rai Stili

Ünlü Hintli aktris, lüks sarilerde defalarca kırmızı halıda ve diğer önemli olaylarda yer aldı.

Aishwarya Rai güzel sari

2012'de Bollywood yıldızı, altın işlemeli bir tasarımcı hafif sari ile bir yardım resepsiyonunda göründü ve 2013'te Cannes Yemeği'ndeki altın sari harika görünüyordu. Oyuncu bu şık kıyafeti parlak bir debriyaj ve altın takılarla tamamlıyor.

Kırmızı renk, pistin rengiyle birleştiği için törensel oyunculuk etkinlikleri için pek uygun olmasa da, Aishwarya Rai'de kırmızı sariler harika görünüyor. Aktris, film galalarında ve yardım etkinliklerinde birkaç kez bu rengin şık sarilerini giydi.

 Aishwarya Rai, Krksnom Sari 2012'de

Ek olarak, Aishwarya genellikle narin şeffaf sare'leri tercih eder. 2006 yılında oyuncu beyaz işlemeli yeşil bir sari ile cesur bir görünüm yarattı. Ona göre güzellik bir debriyaj kabuğu ve uzun küpeler aldı. 2011'de Aishwarya'nın kıyafeti yumuşak pembeydi ve süslemesi boncuklar ve gümüşi dantellerden oluşuyordu.

düğün sari

Kızın evleneceği kısraklar çok güzel ve sofistike. Ürünler boncuklar, gümüş veya altın işlemeler, yapay elmaslar ve diğer çekici dekorlarla dekore edilmiştir.

Beyaz düğün sari

Kumaş, desen ve perdelik yönteminin seçimi, gelinin ikamet ettiği bölge, ailesinin refahı ve diğer nüanslardan etkilenir. Örneğin, Hindistan'ın kuzey bölgelerinde, gelinler doğuda kırmızı bir sari, doğuda - sarı bir kıyafet, Maharashtra'da - yeşil bir sari ve Assam'da - kar beyazı giyiyor.

Dünyanın en pahalı sarisi

2008 yılında Guinness Rekorlar Kitabı'nda en lüks ve pahalı sareler kaydedildi. Ürünün 100 bin dolar (yaklaşık 4 milyon rupi) olduğu tahmin ediliyordu. Böyle bir sari üretiminde 30 dokumacı yer aldı. Kıyafeti yaklaşık 7 ay boyunca el işçiliği ile yaptılar ve gerçekten inanılmaz bir kıyafet yarattılar.

Dünyanın en pahalı sarisi

Sarees, gümüş, platin ve altın ipliklerle işlendi ve daha sonra elmas, safir, yakut, topaz, mercan, zümrüt ve diğer değerli taşlarla süslendi.

Ayrıca, ürünün değeri sadece böyle bir kaplamada değil, aynı zamanda sari üzerindeki çizimlerde de yatmaktadır. Tuval, Hindistan'dan ünlü bir sanatçının 11 resmiyle süslendi. En pahalı sarinin ağırlığı yaklaşık 8 kilogramdı.

Nasıl giyilir?

 1. Eteğiniz ve bluzunuz üzerindeyken, sariyi, ketenin sağ tarafından eteğe sokmaya başlayın.
 2. Ürünü bir daire yaparak sağdan sola sarın. Bu durumda sarinin alt kısmı yere değmelidir.
 3. Ardından, sarinin kıvrımlarını toplamaya başlayın. Ürünün uzunluğuna bağlı olarak 5-7 kat veya daha fazla elde edeceksiniz.
 4. Toplanan kıvrımlar, sola "bakmaları" için eteğin arkasına birleştirilir.
 5. Kanvasın kalan serbest kısmını belin etrafına sarın ve ürünün ucunu omzunuzun üzerinden atın. Güzel iğnelerle omzunuza sabitleyebilirsiniz.
Bir sari nasıl takılır

Ne ile giyilir?

 • Sarinin altına uygun ayakkabılar bale ayakkabıları veya düz tabanlı sandaletler olacaktır.
 • Saree'nin zarif bir versiyonu için küçük bir el çantası alabilirsiniz.
 • Bir sari, örneğin bilezikler, yüzükler, kolyeler, büyük küpeler ve diğer mücevherler gibi çeşitli mücevherlerin harika bir kombinasyonudur.
2 yorum

Ne kadar güzel! Bu Hint kıyafetleri beni çağırıyor. Hindistan'a gitmek istiyorum.

Güzel ve dikkat çekici bir yazı için teşekkürler. Çok güzel fotoğraflar!

Moda

güzellik

ev