Elbise stilleri ve modelleri

Elbise stilleri: popülerden nadire

Elbise stilleri: popülerden nadire
İçerik
 1. Siluet olarak
 2. eteğe sığdır
 3. yüksek belli
 4. Üst kesim
 5. Gevşek biçimde
 6. sundress
 7. Ulusal stiller
 8. tam için
 9. Yaz için elbise modelleri
 10. Kış

Elbise bir kadın gardırobunun hem en yaygın hem de en güzel parçası olarak adlandırılabilir. Stil çeşitliliği, figürünüze uygun doğru kıyafeti seçmenize olanak tanır. Hangi elbise stillerinin var olduğuna ve hangi karakteristik özelliklere sahip olduklarına bir göz atalım.

Siluet olarak

doğrudan

Düz elbiseler bir stil klasiğidir ve gardırobunuzda mutlaka bir tane olmalıdır. Kutlamalar ve günlük yaşam için mükemmeldir.

Düz kesim, farklı uzunluklar, renkler, kollar, boyun tasarımı - tüm bunlar, moda tasarımcılarının mükemmel modeller topladığı bir tasarımcı gibidir.

Kısa ve orta boy kılıf elbiseler her gün giyilebilirken, akşam gezileri için daha uzun modeller tercih ediliyor.

Çoğu modelin arkasında, genellikle gerçek bir dekorasyon görevi gören bir fermuar bulunur. Düz bir elbise için bir başka karakteristik nüans, belde dikiş olmamasıdır.

Arkadan fermuarlı kılıf elbise

Kılıf elbisenin yakası çoğunlukla oval veya yuvarlaktır, ancak kare yakalı, açık omuzlu ve asimetrili ve standart olmayan boyun tasarımına sahip modeller vardır.

Düz elbiseler, ince bir figürü vurgulamayı mümkün kılar.

Bu tarzın en popüler temsilcisi Chanel'in ünlü siyah elbisesidir. Günümüzde iş giyiminde bir klasik olmasının yanı sıra kokteyl elbiselerinin en popüler çeşididir.

Kadife kılıf elbise

Düz kesim elbiseler farklı aksesuar ve renk şemaları ile kombinlenir, farklı vücut tiplerine çok kolay uyum sağlar. Boyu ne olursa olsun, elbise ince kızlara ve açıkça görülebilir bir bele sahip kadınlara çok yakışıyor. Bel "gizli" ise, kemer üzerinde ince bir kayış bulunan düz bir elbise onu kolayca "bulacaktır".

Gode ​​​​(deniz kızı, balık)

Yılın elbisesi 50'li yıllardaki Prenses silüetinden kaynaklandı. Figürü dizine sığdırır ve seviyesinde keskin bir şekilde genişler.

Deniz kızı elbisesi

Elbiselerin kesimi aynı tip gibi görünse de - aslında birçok uygulama seçeneği var.

Yıl elbiselerinin tek değişmez detayı, herhangi bir unsurla tamamlanabilen dar üst kısımdır:

 • açık omuzlar;
 • ince veya geniş kayışlar;
 • bir kayış boynuna çekilir.

Arkaya gelince, kıyafetin bu kısmı görüntünün en önemli detayı haline geliyor:

 • Tekrar aç;
 • asimetrik kesikler;
 • çeşitli örgüler.

Moda tasarımcılarının en cüretkar kararları beldeki oyuklarda vücut buluyor.

Deniz kızı kesimli bel elbise

Genellikle bu tür elbiseler kolsuz olarak dikilir, ancak deneyler yoluyla moda yaratıcıları uzun, dar kollu denizkızı elbiseleri yarattılar.

Kolları ile balık etekli elbise

Elbise yılı, kesimlerinde gündelik bir görünüm için uygun değildir. Pahalı kumaşlardan dikilirler, bu nedenle özel günler için mükemmeldirler. Ortalama bir yapıya sahip kısa boylu kızlar için mükemmeldir, görsel olarak daha uzun ve daha ince olmalarını sağlar.

A-siluet

Bu tarz elbiseler genellikle uzundur ve dar, oldukça dar bir korsaj ve "A" harfini hatırlatan aşağıya doğru uzanan bir eteğin varlığı ile karakterize edilir.

Retro çizgili elbise

Bu kesim sayesinde ürünler beli vurguluyor ve şekle feminenlik katıyor. Çoğu zaman, A-line modelleri retro tarzı gece ve kokteyl elbiseleri veya gelinliklerde sunulur.

Tasarımcılar, yüksek belli A-line elbiseler denediler ve önerdiler.

Uzunluk kısıtlaması yoktur. Aynı zamanda elbisenin önü kısa arkası uzun olabilir.

Önü kısa arkası uzun A kesim elbise

Tasarımcılar, retro stili günlük yaşam için giderek daha fazla uyarlıyor. Bu, basit malzemeler, sakin renkler ve baskılarla ifade edilir.

yamuk

Altmışlardan bize bir trapez elbise geldi ve aynı anda sofistike sadeliği için en sevilenlerden biri oldu. Omuzlarda daralan ve alta doğru genişleyen, vücutta neredeyse ağırlıksız ve algılanamaz hale gelir.

Stil A-çizgisine benzer, sadece burada bel görünmez.

Bu tarz elbiseler hem olgun bayanlar hem de genç kızlar için uygun oldukları için evrensel olarak adlandırılır. Çoğu zaman, trapez elbisenin uzunluğu kısadır.

Bir elbise yaparken, üreticiler sezon ve fiyatlandırma politikasının yanı sıra onu giydiğiniz yere de uyarlar. Bu nedenle trapez elbiselerin dikildiği tüm malzemeleri ve renkleri listelemek imkansızdır.

Bol kahverengi elbise

Kesime gelince, aralarından seçim yapabileceğiniz çok şey var:

 • yokluğuna kadar çeşitli kol tasarımları;
 • yaka ve yakanın ilginç tasarımı;
 • cepli ve cepsiz;
 • nakışla süslenmiş;
 • baskılı veya düz.

İhtişam eklemek için, bu tür elbiselerin modelleri çok katmanlı eteklerle dikilir veya perdelik veya kıvrımlarla süslenir. Çoğu A-line elbisenin üst kısmı bir kayık yaka ile temsil edilir.

Prenses Balo Elbisesi

Bu elbisenin diğer stiller arasındaki fark, güzel bir yaka veya açık sırtın yanı sıra uzun kabarık bir eteğin varlığıdır.

Düğün kabarık elbise

Bu tür modeller özellikle uzun boylu bayanlar için çekicidir.

Balo elbiseleri, çekici ve zengin süslemeler kullanılarak pahalı kumaşlardan dikilir, bu nedenle çoğu zaman bu tarz balo veya düğün kutlaması için seçilen elbiselerle temsil edilir.

Tasarımcılar, elbisenin üst kısmı için farklı seçeneklerle ve bir baskıyla ve hatta yüksek kesimlerle her iki hacmi de, katmanları kullanarak denerler.

Baskılı kabarık gece elbisesi

eteğe sığdır

bebek dolar

Bu tarz bir elbise daha çok genç kadınlar ve genç kızlar tarafından seçilir. Bu elbise tarzı, çocukluk ve kadınlık unsurlarını birleştirir.

Kıyafet, kısa bir etek, gevşek bir uyum ve genellikle yüksek bir bel ile ayırt edilir. Kısa kollu veya kolsuz.

Bebek Elbisesi

Babydoll elbiseleri hafif havadar kumaşlardan dikilir ve genellikle dantellerle süslenir. Bu tarzdaki çoğu modelin eteği, birçok fırfır ve fırfır ile gür. Çoğu zaman, babydoll kıyafeti balo elbisesi olarak seçilir.

Balon

Böyle bir elbisede, alt kısmı daha hacimli ve şişirilmiş gibi görünüyor, bu da stilin adının sebebidir. Böyle bir kesim, şişkin bir göbek ve dolgun kalçalar gibi figür kusurlarını gizlemenizi sağlar. Ayrıca bu elbise çok zayıf kızlara çok yakışıyor.

Balon gelinlik

Balon elbisenin astarı genellikle şekli oluşturmak için kısaltılır. Alt kısmın çıkıntı yaptığı varyasyonlar da vardır (kıvrımlar halinde toplanır ve nakış veya desenle süslenir).

Her gün bir balon elbise giyebilir (model triko ise) veya bir tatil için böyle bir stil seçebilirsiniz (örneğin, parlak bir şifon elbise).

Tutu

Fashionista bu stili baleden ödünç aldı. Tutu elbiselerin bir özelliği, 6 ila 15 kat havadar kumaş, örneğin tül kullanılan kısa hacimli bir etek ile dar bir üst kısmın birleşimidir.

Tutu elbise

Tutu elbisedeki kabarık etek sayesinde hacimli kalçaları gizleyebilirsiniz, ancak kısa uzunluğu nedeniyle böyle bir kıyafet sadece ince bacak sahipleri tarafından giyilmelidir.

Geçen yüzyılın 80'lerinde bir tutu elbise giyilmeye başlansa da, bugün böyle bir kıyafet meydan okumasa da bir merak olmaya devam ediyor. Bu elbise çoğunlukla bir parti veya düğün için seçilir.

alevlendi

Bu tip elbiseler belden alevlenir, bu nedenle kullanımları hacimli kalçaları gizlemeye yardımcı olur, ancak aynı zamanda büstü vurgulayabilir. Genellikle beli daha da vurgulamak için bir kemerle desteklenirler.

Kemerli kloş elbise

Çoğu zaman, bu tarz elbiseler, tek renkli veya farklı baskılarla olabilen hafif yaz modelleri ile sunulur.

eşofman

Bu elbise genç ve cesur görünüyor. Ana özelliği eteğin olmamasıdır - yerini geniş pantolon veya şort alır. Bu tarz bir elbise dikmek için geleneksel olarak kot veya jarse kullanılır. Bir culotte elbisenin avantajı, yardımı ile kalçaların dolgunluğunu gizleme ve beli vurgulama yeteneğidir.

Dantel culotte elbise

Bu elbise modeli daha çok genç kızlar tarafından tercih edildiğinden, pantolonların renkleri genellikle parlak ve etkileyicidir. Bir kıyafet, bir yaz yürüyüşü için iyi bir seçenek olabilir ve sade bir renge sahip bir parça seçerseniz, harika bir iş kıyafeti olur.

yüksek belli

imparatorluk tarzı

Bu tarzın ana özelliği, belin yükseltilmesi, böylece büstün vurgulanması ve göğsün altındaki figür kusurlarının gizlenmesidir. Bu tip bir elbisenin uzunluğu çok farklı olabilir ve dikişi için kumaşlar esas olarak akan kumaşları kullanır.

Farklı uzunluklarda yapılmış, taşlar, kurdeleler veya yapay elmaslarla süslenmiş, mağazaya ve koridorun çevresine gitmek için uygundurlar.

Yunan

Erkeğinizi cezbetmek veya başkalarının dikkatini çekmek istiyorsanız, seçiminiz Yunan tarzında bir elbise olmalıdır.

Bu elbiseler için üreticiler tarafından hafif ve ağırlıksız kumaşlar seçiliyor, böylece Olympus'un yükseklerinden yeni inmiş bir tanrıça gibi görünüyorsunuz.

Yunan elbisesi

Kesimindeki Yunan elbisesi hem yüksek belli hem de düşük belli. Kollar, farklı uzunluklar ve havadar kumaşın akıcı kıvrımları ile kombinlenir. Bu tür elbiseler kesinlikle herkes için uygundur, piyasada sayısız sayıda bulunan modelinizi seçmeniz yeterlidir.

Böyle bir elbiseyle her yerde görünebilir ve hatta koridordan aşağı inebilirsiniz.

Bunları topuklu, platformlu veya platformsuz, uzun zincirli veya zincirsiz kavramalı hafif sandaletler ile kombinleyin.

Mücevherlerden, değerli metallerden yapılmış veya altlarından yapılmış ince bilezikler en uygunudur; bir Yunan elbisesini geniş bir yüzük bilezik, çeşitli küpeler ve az sayıda yüzükle de birleştirebilirsiniz.

Saçınıza bir çiçek sıkıştırabilir, küçük bir taç veya taşlı metal bir saç tokası ekleyebilirsiniz.

duman

Bu tarzın adı, bir elbiseyi fırfırlarla süslemek anlamına gelen İngilizce "önlük" kelimesiyle ilişkilidir. Ve bu nedenle, bu tür kıyafetlerin ana özelliği yemyeşil fırfırlar. Ek olarak, smok elbise genellikle yüksek belli ve gevşek bir tabana sahiptir.

Kokteyl elbisesi

Bu kıyafetlerin çoğu diz boyunun üzerindedir. Birçoğunun kolları veya omuz askıları yok.

Smok elbisenin kesimi bol olduğu için vücudu olan kızlar için idealdir. Böyle bir model, bir kokteyl elbisesi için iyi bir seçenek ve hamile kadınlar için de rahat olacaktır.

Üst kesim

Şal elbise

Bu tarz, bir rafın diğerine sürülmesi nedeniyle oluşan V şeklinde bir kesimin ve çok sayıda kıvrımın varlığı ile ayırt edilir. Bu elbise, kalçaları ve beli ve özellikle göğsü vurgulamaya yardımcı olduğu için etkileyici bir figürü olan kızlar için önerilir.

Şal elbise

İlk şal elbiseler, çiçek desenli pamuklu kumaştan yapılmıştır. Amerikalı kadınlar onları çok yönlü ve basit oldukları için severdi. Şimdi, bu tarz modellerin üretimi için birçok renk seçeneği ile farklı malzemeler kullanılıyor.

Sargı elbisenin uzunluğu çok farklı. Doğru varyasyonu seçerek, bir randevu veya kutlama için bir kıyafet ya da ofis için gündelik bir model elde edersiniz.

Amerikan armhole ile

Bu tarz elbiselerin üstleri üst kısma benzer, kadının boynunu sıkarlar. Bu tür Amerikan elbiseleri çok kadınsı görünüyor, bu nedenle daha çok gece elbiseleri ile temsil ediliyorlar. İnce belli kısa kızlar için daha uygundurlar.

elbise gömlek

Bu tarzda, kadın modası erkeklerle birleştirilir, çünkü üstte kıyafet bir gömlek ve altta - kabarık bir etek ile temsil edilir. Elbise gömlekleri özellikle geçen yüzyılın 60'lı yıllarından sonra yaygınlaştı. Daha önce böyle bir elbisenin her zaman bir yakası varsa, modern modellerde mevcut olmayabilir.

A-line gömlek elbise

Gömlek elbise ayrıca düz ve hafifçe takılabilir. Birçok modelde kemer bulunur.

Tarzın ana avantajları pratiklik ve rahatlıktır.

Asimetrik

Bu elbiselerin öne çıkan özelliği, etek veya omuz çizgisinin orantısız uzunluğudur.

Çoğu zaman, asimetrik bir elbisede, eteğin önü kısaltılır ve tam tersine arkası uzar. Ayrıca birçok modelde elbisenin alt kısmı bir yandan uzatılmıştır.

polo elbise

Böyle bir spor elbise, 20. yüzyılın sonunda Büyük Britanya'da bir polo gömleği temelinde ortaya çıktı. Bu elbiseyi dikmek için pamuklu ve triko kullanılır.

Modelin üst kısmı bir tişört gibi görünüyor ve kıyafetin uzunluğu genellikle orta veya mini (maksi çok daha az yaygındır).

Polo elbise pembe

Bir polo elbisenin ana özellikleri, ürünün üst kısmında dik yaka, yama cepleri ve düğmelerin bulunmasıdır.

Bu elbise tarzı herhangi bir kadına yakışır, ancak en çok fit spor kızlarında çekici görünür. Bir kemerle tamamlanan koyu modeller özellikle kadınsı görünüyor.

Çoğu zaman, bu tür elbiseler dinlenmek, yürümek veya spor yapmak için satın alınır, ancak orta uzunlukta mütevazı bir modelde ofiste çalışmaya izin verilir.

Midi polo elbise

çeongsam

Bu, görünümü Çin'in kültürü ve modasından etkilenen şık ve zarif elbiselerin adıdır. Dik yakalı, çapraz sargılı ve yanları küçük yırtmaçlı, vücuda oturan modellerdir.

Çoğu zaman, üzerinde çiçek deseninin gösterilebileceği dikişleri için parlak ipek kullanılır.

Cheongsam elbise, zarif formlarını vurgulamak isteyen kırılgan ve minyon genç bayanlar için önerilir. Hem uzun hem de kısa olabilir ve bir akşam, günlük versiyonda sunulur.

Cheongsam elbise modern

Gevşek biçimde

Çanta elbise

Bu tarz kıyafetlerin özellikleri, gevşek bir uyum ve elbisenin bir çanta gibi görünmesini sağlayan eksik bir beldir.

Vardiya

Bu tarz elbise modelleri diz boyu ve basit çizgilerle ayırt edilir. Genellikle küçük bir manşonları vardır veya hiç yoktur, ancak bir yakaları olabilir.

vardiya elbise

Vardiya elbisesi herhangi bir figür için uygundur. Adı, çeviride "vardiya" anlamına gelir, çünkü böyle bir kıyafet geçen yüzyılın 50'li yıllarında popüler hale gelmiştir.

Modern vardiya elbiseleri çoğunlukla yün veya trikodan dikilir, bu nedenle günlük giyim olarak en çok talep görenlerdir.

tunik

Bu tarzın kıyafetleri, bol kesimli ve alevli kollu kısa elbiselerle temsil edilir.

Tunik elbise dar olmadığı için çok çeşitli vücut tiplerine sahip kadınlar için uygundur. Stil esas olarak hafif malzemelerden dikilir.

tunik elbise

Popülerliği çok yönlülüğünden kaynaklanmaktadır. Böyle bir elbise ile pantolon giyebilir ve iyi bir iş topluluğu elde edebilirsiniz. Yazın hafif şifon bir tunikte olmak keyiflidir ve bu tarz parlak ve zarif bir elbiseyle bir partiye gidebilirsiniz.

sundress

Bu tarz elbiseler hafif ve rahattır. Çoğu zaman, kollarından yoksundurlar (çoğu sundressin omuz askıları vardır) ve serbest kesim sayesinde, bu tür kıyafetler herhangi bir şekle sahip kızlara uyacaktır.

Ellie Saab'dan Sundress

Modern sundressler farklı kumaş türlerinden dikilir, ancak yazlar için pamuk daha sık kullanılır ve kış modelleri örme ürünlerle temsil edilir. Kayışlar farklı kalınlıklardadır, bağlanabilir, sabitlenebilir, fiyonklarla tamamlanabilir.

Sundress çok popüler bir günlük elbisedir ve genellikle hamile kadınlar tarafından da giyilir.

Ulusal stiller

Kimono

Bu tarzdaki elbiseler, Japon kadınlarının ulusal kostümünün bir uyarlamasıdır. Rahat kesimleri, doğal yumuşak kumaş (genellikle ipek) kullanımı, gevşek tek parça kollu, parlak renkler nedeniyle talep görüyorlar.

kimono elbise

Kıyafet sarılı olduğu için kimono elbisenin düğmesi yoktur. Bu tür kıyafetler hem her gün için rahat kıyafetler hem de "çıkışta" bir elbise olarak hizmet edebilir.

Sari

Bu elbise tarzı, Kızılderililerin aynı adlı kıyafetlerinden ödünç alındı. Orijinalinde vücuda özel bir şekilde sarılmış bir kumaş parçası.

Serbest kesim sayesinde elbisenin evrensel olduğu ve her yaştan ve her figürden kadın için uygun olduğu ortaya çıkıyor.

sari elbise

Modern sari elbiseler, orijinal sariye benzer şekilde, stilize şifon veya ipek kıyafetlerde, sadece sulu renklerde ve nakış varlığında sunulmaktadır. Bu elbiseler iş kadınları için pek uygun olmasa da yürüyüş yapmak ve dinlenmek için iyi bir seçim olacaktır.

sarong

Bu elbise Endonezyalılar, Asyalılar ve Okyanusya sakinlerinin ulusal kostümleri sayesinde ortaya çıktı.

İlk Malaya peştemâli elbiseler, göğüslerin üzerinden bağlanan ve ayak bileklerine kadar inen plaj kıyafetleri olarak yaratıldı. Bu yüzden bu tarz sıcak yaz havalarında en uygun olanıdır.

tam için

Modellerin çoğu ince olanlar için tasarlandığından, kendileri için mükemmel kıyafeti seçmek “vücutta” kızlar için bir güçlüktür. Bu nedenle tasarımcılar, tam olarak bir dizi elbise üretiyorlar.

A kesim veya A kesim elbiseler seçmenizi tavsiye ederiz, ayrıca Empire tarzında modelleri de tercih edebilirsiniz. Göğsüne oturan ve serbestçe akan bu tür elbiseler, kusurları gizleyecek ve saygınlığı vurgulayacaktır. Mini boy modeller size pek yakışmayacak.

Tam ama formda bir kız için, "şekil üzerinde" elbiseler uygundur, ancak sıkı değildir.

Fazla kilolar için kılıf elbise

Duruma bağlı olarak, kıyafetinizi sadece stile göre değil, renge göre de seçin. Çoğu durumda elbise tek renkli, tercihen klasik tonlarda olmalıdır. Ancak, türünüze uygun rengi deneyebilir ve seçebilirsiniz.

Genel görünüme uygun orta ve küçük boy çantalar seçin. Ayakkabılara gelince, büyük modeller istenmez, ancak çok hafif olanlar da uygun değildir. "Altın ortalama" en uygunudur - topuklu ayakkabılar veya sandaletler veya orta uzunlukta bir platform.

Küçük boyutlu, düzgün ve zarif takılar genel görünümü tamamlayacaktır. Boynunuzu hafif bir atkı veya saten şal ile süsleyebilirsiniz.

Yaz için elbise modelleri

Yaz aylarında her kız daha da çekici görünmek ister ve bunu iyi seçilmiş bir kıyafet yardımıyla başarır.

Yaz aylarında herhangi bir tarzda bir elbise giyebilirsiniz: Yunan, İmparatorluk, yıl, A-line, kabarık, gömlek elbise, slip, retro, büstiyer ve hatta spor giyim. Her şey, kıyafetin seçildiği duruma ve duruma bağlıdır.

Figürünüze göre rengi, uzunluğu ve stili seçin, görüntüyü aksesuarlarla tamamlayın - ve gerçek bir sansasyon yaratacaksınız. Gözlükler, çantalar, ayakkabılar ve takılar çok çeşitli olabilir.

Bir yazlık elbise için aksesuarlar

Kış

En soğuk mevsimde bile her zaman iyi görünmeniz gerekir. Farklı stil, uzunluk ve renklerde örme elbiseler en çok kışın popülerdir. Çeşitli el çantaları ve botlarla kombinlenir, balıkçı yaka ve eldivenler eklenir. Tunik elbiseler kot pantolon veya düz taytların altına giyilebilir.

Yoğun kumaşlardan yapılan kışlık elbiseler de farklı kesimlere sahiptir:

 • kollu ve kollu;
 • tunik elbiseler;
 • yelek elbiseler;
 • sundresses;
 • A-şekilli;
 • düz çizgiler.

Şallar, eşarplar ve pelerinler, çizmeler ve alçak ayakkabılar, çeşitli takılar, eldivenler ve montlar bu stiller için uygundur. Bunların altına düz balıkçı yakalar, sıcak tutan taytlar ve taytlar da giyebilirsiniz.

2 yorum

Vay! Genel olarak kaç tane stil ve nadir olanları ilk kez görüyorum :)

Sonya-iPhonea 22.12.2017 20:26

Her zaman vücuduma uyan güzel kışlık ve yazlık elbiselerim olsun istemişimdir. Bu seçim sayesinde aradığımı buldum ve mağazada hangi tarz elbiseyi almam gerektiğini biliyorum (genelde berbat bir moda tutkunuyum :)) Çok teşekkürler, yardımcı oldunuz!

Moda

güzellik

ev